Проф. Ивайло Дичев: И системата, и хората трябва да се сменят
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Протестите у нас продължават вече 26 дни. Блокирани са ключови кръстовища, напрежението ескалира, а няма оставки. Очаква се реакция от страна на управляващите
Каква би била тя и как би била изразена, коментира за БНР културологът проф. Ивайло Дичев:
"Много е трудно да се каже каква ще бъде реакцията на управляващите. Битка едва сега започва, все пак само 1 месец е минал – каза проф. Дичев и припомни протестите срещу правителството на Орешарски – въпрос на решителност. Виждам, че недоволството е много голямо, събраха се хора от най-различни страни. Леви, десни, млади, стари... От тук нататък започва тази гражданска война. Според мен всеки ден ще има нови разкрития и нови скандали. Защото освен хората на площада в тая битка се включиха журналисти, експерти, неправителствени организации, които вадят отново и отново разобличителни факти за управлението. В крайна сметка, дори да добута до редовните избори, тая власт ще бъде в много тежко положение."
Проф. Дичев коментира изтеклите в публичното пространство записи на премиера като абсурд. "Не е възможно в една правова държава да бъдат записвани, първо, хора изобщо. А да бъде записван премиерът на държавата, да бъде сниман в спалнята му, и след това да няма нито един разкрит и обвинен... Налице е огромен скандал. И скандалът не е в това какво съдържат самите записи, защото не се учудваме много на културното ниво на нашия премиер, а че изобщо могат да се случат такива записи вътре в сърцевината на властта. Да не говорим пък за прокурора, който пуска някакви записи с президента, с което нарушава Конституцията... Всичко това показва, че ние не сме държава, ние сме някаква територия!"
Смяна на системата, смяна на лицата
"Смяна на системата означава сега, веднага различните групи протестиращи и недоволни в България да намерят начин и да седнат около една, може би, нова кръгла маса и да извадят пет искания, които следващото Народно събрание трябва да направи. Съдебна реформа, дистанционно гласуване, може би възможност за търсене на отговорност на народните представители или граждански контрол на разните комисии... Да извадят някакви ясни обединяващи искания, с които следващото Народно събрание да се занимае и да се смени моделът.
По отношение на личностите – "Забелязах един парадокс. Това правителство е с най-голям брой искани оставки. Има нещо в това управление, което дразни ужасно. Първо, имаме една противоестествена коалиция – от една страна, граждани за европейско развитие, от друга - антиевропейските партии на националистите. Второ, има една стилистика, която и ужасно груба и просташка в лицето на Валери Симеонов. Освен това имаме тотална безпомощност – липса на идеология, липса на посока на движение на държавата.
Това е двоен популизъм, популизъм на квадрат. От една страна, популизмът на Бойко Борисов е да отстъпва пред всякакви искания, а популизмът на националистите е да отклоняват вниманието към абсурдни теми от рода на Истанбулската конвенция.
Този двоен популизъм поражда непрекъсната реактивност на хората. Така че и системата, и хората трябва да се сменят", категоричен е проф. Ивайло Дичев.
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници