Проектът за жп линията Русе - Варна е готов, но няма пари

0
Московски: Може да се работи по Северна България, но няма финансиране
Московски: Може да се работи по Северна България, но няма финансиране

- Г-н Московски, тествахте с премиера Борисов с 226 км в час първите 36 км от бързите релси. Кога ще бъде завършено цялото направление от Септември до Свиленград?
- До няколко месеца тази линия ще бъде готова. Инфраструктурата позволява 200 км в час. Ако всичко върви добре и в БДЖ, догодина ще може да имаме и подвижен състав, който да се движи по тези релси.

- Догодина ще има нови влакове за скорост от 200 км в час?
- Ако в края на годината приключим успешно с концесията на летище София и с парите погасим заемите на БДЖ, ще останат средства за купуване на нов подвижен състав. Колегите от БДЖ готвят документацията за поръчката.

- Кога ще я обявите?
- До края на годината. Колко мотриси ще поръчаме, зависи от това с колко пари разполагаме. Предвидено е еднократно авансово плащане от концесионера за летище София, а търгът ще започне от 570 или 580 млн. лв. 

Ако тази сума нарасне, а дълговете на БДЖ ги редуцираме, те в момента са 500 млн. лв., и ако държавата помогне малко, ще се опитаме с около 200 млн. лв. да купим нови влакове, които да пътуват от София до Свиленград и до Бургас. 
В НКЖИ вече вървят процедурите за участъците София - Елин Пелин, Елин Пелин - Ихтиман и Ихтиман - София. Жп линията София - Волуяк и Волуяк - Драгоман трябва да я приключим в този програмен период. Ако това се случи, то в Южна България до 3 или 4 г. ще имаме нови бързи релси, нови влакове и нови гари.

- Кои са заявили намерение за летище София?
- Това са летищата Мюнхен, Франкфурт, Цюрих, Ванси, Лион, Дъблин, инвестиционният фонд зад "Хийтроу". Катарците и китайците също заявиха интерес, от Турция има. Очакваме финансовият ефект за държавата от концесията на летището да е 1,1 млрд. лв. Освен голямото авансово плащане за държавата има плащания всяка година, инвестиции. И ако това го сравниш със сделките за американските централи, БГА "Балкан", с "Лукойл", с далаверите в "Кремиковци", то е чудовищно.

- Говорите за управлението на Иван Костов?
- Да. И даже се чудя с какъв морал и с какви очи излизат сега да критикуват, като нямат тухла върху тухла сложена, най-големият грабеж на държавата стана по тяхно време.

- А концесията на аеропорта в Пловдив?
- В средата или края на юни ще отваряме оферти. Има интерес.

- В 2020 г. свършват ли парите от Европа, какво ще се прави с жп линиите в Северна България?
- Не е коректно това твърдение, че през 2020 г. приключват европейските пари. Приключват кохезионните мерки, но ще продължат други финансови инструменти, както е сега със "Свързана Европа". Вероятно няма да бъде безвъзмездно финансиране, може да е чрез финансов инженеринг, тогава може би ще се включат и банките.

- Това означава ли, че жп линиите в Северна България остават за обновяване след 2020 г.?
- Ние имаме проектна готовност. Проектът за жп линията Русе - Варна е готов, на идейна фаза е готов проекта за Мездра - Горна Оряховица, имаме проект Видин - Медковец. Така че може да се работи по Северна България, но няма финансиране.

- Кои са проектите по "Свързана Европа" в транспорта?
- Имаме три. Те са по това направление, което вече изговорихме - в Южна България.

- Още наливаме пари в Южна България?
- А какво да направим? Да оставим дупка в незавършен жп коридор в Южна България и да отидем в Северна ли? По направлението от сръбската граница до порт Бургас парите по оперативната програма не ни стигат и затова използваме "Свързана Европа".

- Колко пари са оттам?
- 406 млн. евро.

- Преживяхте срив в автомобилната администрация - арести и скандали за подкупи. Сега обмисляте едва ли не в изолирана космическа капсула да се решават листовки.
- Казва се изпитен терминал.

- Но проблемът е системен. Преди години колега от "168 часа" си купи книжка. Всеха се мерки. После се въведоха камери, таблети и пак се купуват книжки. Два пъти арести на шефове на ДАИ. Камери в колите на пътя и пак се плаща такса "спокойствие".

- Да, има системен проблем. Местата, където се пробива системата, за да се купи книжка, са няколко. Първо фалшив документ за самоличност - човек се представя от името на друг. Ние нямаме механизъм да го установим. Ако един неграмотен е стигнал до изпит, пробил е системата, как някой не е забелязал? 

Нямаме партньорско и адекватно отношение от автошколите, които могат да ни предупредят. Трети момент - фалшиви дипломи, които няма как да проверим. Следващ момент - корупционният натиск е огромен. Но трябва да е ясно, че заплатите в тази администрация са изключително ниски.

- Какви са заплатите?
- Дадох пример с инспекторите, които са на пътя - 480 лв. са заплатите им.

- Е, трябва до 1000 лв. поне да ги докарат.
- Това казвам, това е корупционен натиск върху тях и те се поддават

- И какво правите?
- Ще ви кажа какво правим в момента. Колегите разработват анализ, който да доведе до окрупняване на контролните органи. Транспорта го контролира митницата с кантарите, министерството на земеделието с дезинфекцията, ДАИ, КАТ, пътната агенция с мобилни кантари, НАП с групите за фискалната полиция. Изговорил съм го с премиера да се обединят контролни органи. Дали ще остане един, 2-3, но не е нормално да са 6-7.

- Странно ми се вижда да се обединят митници, КАТ и ДАИ.
- Ако предоставим контролните функции от ДАИ на КАТ, то единствената разлика е, че катаджиите трябва да се научат да проверяват тахошайбите.

- И тираджиите ще дават на едно място пари.
- Както искате го наречете, но това е работещ вариант. Защо да не могат мобилните кантари на пътната агенция да се окрупнят с тези на митниците. Като мерят едно и също, да го прави един орган, а данните да се ползват от различните институции. Но пък да им се дадат по-добри заплати. 

В рамките на месец колегите ще са готови с този анализ и ще го предоставя на премиера. Това ще е едната мярка. Другата е за изпитите - така наречените изпитни терминали, които ще представляват кабини, ще има едно електронно устройство, кандидатът ще си даде отговорите и ще си излезе. Те ще бъдат звукоизолирани, ще има видеонаблюдение.

- От преди месец-два ви пратих известия, че имаме сигнали, че в Гражданската въздухоплавателна администрация (ГВА) се назначават некомпетентни хора, че се уволняват хора.
- Едно уточнение да направим. Няма никакви законови изисквания за длъжностите, които се заемат в ГВА. Изискванията са по длъжностни характеристики и на 100% всеки един от назначените отговаря на тях. Смяната на шефа на ГВА се наложи, защото получихме сигнали, изискахме и от специализирани органи

Източник: 24 Часа
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари