Продават вносни кайсии за български?
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Кайсии, за които се твърди, че са от български производители се предлагат по пазарите и тържищата в страната.
На външен вид те изглеждат по-едри от обичайните български сортове. Затова проверихме какви плодове се продават и дали те са отглеждани у нас или са внос от съседните страни. Какво установихме – ще разберем от прякото включаване от Русе на Виолета Никифорова, предаде БНТ.
Първите български кайсии от тазгодишната реколта се появиха на пазара още преди дни и то при цена от 2 и 50 за килограм. Оригиналните сортове от силистренско изглеждат ето така. Продавачи ни обясниха, че те са по-дребни и имат специфичен червен цвят. Проверката ни обаче установи, че клиентитите нямат гаранции, че действително купуват български плодове. Всеки ден кайсии от ранните сортове, набрани край Тутракан, пътуват за българския пазар, въпреки ожесточената конкуренция на внесените от Гърция плодове.
Близо 300 дка кайсии отглежда фамилията Недеви край Тутракан. Сланите и късните студове са нанесли поражения на 50 % , като те са по-сериозни при ранните сортове – “Кишиневска” и “Ню джърси”. Проблемите си остават същите като всяка година, твърдят производителите.
Иван Недев: “Нямаме предварителни договори, за да знаеш, че като почнеш да береш продукцията има насреща купувач, на който разчиташ. … минават през две три ръце докато стигнат на пазара.
Невена Недева: “Като цяло румънците спасяват вече по–масово, като почнем брането на късните сортове. Малко са по-трудни клиенти, не можеш всеки път да им угодиш, винаги гледат да те притиснат, да смъкнат цена, измислят си какви ли не причини.”
Основните сортове, които отглеждат Недеви са “Харткот”, “Мъркулеще” и “Делмаз” .Тази година дръвчетата за първи път дават плод и от новия японски вид ”Киото”. За българските сортове се дават премии по европейските програми. Затова не са забравени и произведените в силистренската опитна станция – “Албена”, “Роксана”, както и “Силистренска компотна” – по-позната като „бадемка”.
Иван Недев: “Мога да кажа, че е най-добрият сорт за компот – специално, защото има чисто месо, чист плод и се търси от консервените комбинати.
Въпреки по-добрите качества на българската кайсия, гръцките заливат пазара, тъй като зреят между една и три седмици по-рано от нашите.
Иван Недев: “Нашите каисии са много вкусни, много по-добри и затова като излезе нашата кайсия, гръцката не върви. …Идват много тирове, пускат ниски цени, правят дъмпинг.”
Невена Недева: “Не знам как да успокоя хората, че на пазара наистина могат да намерят българска кайсия … Според мен е възможно на купена евтина гръцка кайсия да се сложи цена и етикет, че е най-сочната и вкусна кайсия от района на Силистра – не го изключвам по никакъв начин.”
В София на пазара в Красно село почти всяка сергия предлага кайсии, на които пише, че са проиведени в Силистра. И макар хората категорично да не вярват на картонените табели, често са принудени да си затварят очите.
МЪЖ: “Няма кайсии знам. Имам приятели по Русенско и тази година нямат никакви.”
И докато хората, които са дошли да напазаруват тук, гледат с недоверие на всички надписи, които уверявят, че реколтата е родно производство, то продавачите са категорични, че продават именно кайсии от Силистра.
ПРОДАВАЧ: “Искате ли утре да ви взема с мене и да отидем заедно, защото аз ги карам от там?”
Производителите казват, че единственият начин да ги различите, е да сте познавачи и да сте опитвали истински български кайсии. Тогава няма как да сбъркате.
Продавачите от общинския пазар в Русе подробно и обясниха какви са разликите между българските и гръцките кайсии. Едните са едри и оранжеви, а другите са по-малки и червеникави на цвят. Ако обаче се колебаете какво купувате, настоявайте да ги опитате – само така ще различите ароматните български сортове от вносните.
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък