Продадоха на търг картина, създадена от изкуствен интелект

0
Платното, което е дело на компютърен софтуер, бе озаглавено "Портрет на Едмон дьо Белами"
Платното, което е дело на компютърен софтуер, бе озаглавено "Портрет на Едмон дьо Белами" Снимка: Christie’s

Картина, създадена от изкуствен интелект, бе продадена на търг на аукционната къща Кристис в Ню Йорк за сумата от 432 500 долара, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. 

Платното, което е дело на компютърен софтуер, бе озаглавено "Портрет на Едмон дьо Белами". То е дело на френския творчески колектив "Очевидно" (Обвиъс - Оbvious). Първоначалната цена на творбата беше между 7000 и 10 000 долара.

Името на купувача, който наддаваше по телефона, не бе разкрито. Гледана отдалеч, картината в позлатена рамка изглежда като много портрети от 18-и и от 19-и век. Тя представлява мъж с черна връхна дреха и бяла яка. Гледана отблизо, картината обаче интригува - неясно и незавършено лице, а вместо подпис долу вдясно има математическа формула.

Пиер Фотрел един от тримата членове на творческия колектив, обясни преди търга, че портретът е бил замислен с цел "демократизиране на творческия процес чрез изкуствен интелект".

За целта творческият колектив ползвал алгоритъм, с помощта на който компютър може да създава оригинална картина. За да бъде подхранен "творческият" софтуер, той е бил зареден с 15 000 класически портрета, от 14-и до 20-и век. Така софтуерът "научил да разбира правилата" на рисуването на портрети. След това въз основа на нов тип алгоритъм, разработен от изследователя на Гугъл Йън Гудфелоу, софтуерът генерирал серия от нови образи. Членовете на френския творчески колектив тогава избрали 11 от тях и така създали серия портрети, наречена "семейство Белами".

Името на семейството не било избрано случайно. В превод от френски то означава буквално "хубав приятел", което на английски се превежда като фамилията на Гудфелоу. Така била отдадена почит на създателя на алгоритъма. Накрая на търга бил представен портрет от серията, който бил най-близо до онова, което създавали хората.

Но така се поражда дебат - творческият колектив ли е авторът на творбата или алгоритъмът? И при възпроизвеждането й трябва ли да се плаща за авторски права?

Според представителя на Кристис Ричард Лойд изкуството е на повратен етап. С новата технология всеки скоро ще може да си създава собствена картина, подхранвайки софтуера с предпочитани творби, въз основа на които да се направи портрет.

Източник: БТА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари