Пробване на обувки може да ви докара гъбички

0
Гъбичките се срещат навсякъде, хранят се от кожата и космите ни
Гъбичките се срещат навсякъде, хранят се от кожата и космите ни

Хората се оплакват много по-често през лятото от гъбична инфекция между пръстите на краката.

Проблемът обаче се явява и през другите сезони, като често засяга и ноктите, пише в профила си в платформата CredoWeb д-р Малена Герговска, специалист по кожни и венерически болести в МЦ „Полимед“.

Това е неприятно състояние, което води до деформация на ноктите и миризма на краката, а лечението е трудно и резултатите често са незадоволителни. 

По-лесно е обаче да се предпазим от инфекцията. През лятото с повишаване на температурите и засилването на потенето се създават условия за увеличаване на гъбичните инфекции. Но страдаме от тях и през зимата заради затворените и често недобре почистени обувки. 

Гъбичките се срещат навсякъде - върху плодовете и зеленчуците, в хляба, чувстват се чудесно в сауните и басейните, хранят се от кожата и космите ни. Рискът за развитието им се повишава и с прекомерната употреба на антибиотици.

Друга предпоставка са нарушените правила на хигиена. Често почивката край водата причинява проблеми с кожата като гъбички, обриви и алергични реакции. Гъбичките се срещат около басейните на разстояние до няколко метра, защото там е мокро и влажно. Хората стъпват боси по земята и по трамплините за скокове във водата. Затова на тези, които скачат, се препоръчва да носят специални чорапи, за да не се заразят.

Как настъпва заразяването
Дрождеподобните или плесенните гъбички се чувстват комфортно между пръстите и в кожните гънки. Размножавайки се, оставят спорите си по обувките. Когато те попаднат върху кожата на нова жертва, пламва нова инфекция. Размяната на обувки, меренето на обувки, носенето им на босо, стъпването по мокрия под на басейна или в сауната може да донесе гъбична инфекция. Тя може да се пренесе чрез чужда нокторезачка, гребен и дори хавлия. 
Затова пациентите се съветват да не ползват чужди обувки и тоалетни прибори. А по мокрия под на басейна да не се стъпва на босо. След ползването на басейн е добре краката да се измиват със сапун и топла вода, особено между пръстите, да се подсушат добре и да се намажат с хидратиращ крем или дори антигъбичков препарат. 

Как се лекува инфекцията 

 

Голяма част от българите живеят с гъбички между пръстите на краката. При засягане само на кожата е достатъчен лечебен курс със специалните локални препарати против гъбички. Ако процесът е засегнал и ноктите, е необходимо системно лечение, консултирано със специалист. Точно зимата е времето, в което може да се проведе успешно лечение на този проблем. 

Много е важно преди и по време на лечението пациентите периодично да обработват чорапите и обувките си с предназначени за тях антигъбичкови препарати. Обувките трябва да са комфортни, „дишащи”, а чорапите да са памучни. Добре е ноктите да са изрязани максимално, а при дебели и деформирани нокти се прибягва до педикюрист. 

Важно е да се знае, че около половината от нокътните дистрофии всъщност не са причинени от гъбички, а от плесени, бактерии или други дерматологични заболявания. Ето защо се препоръчва изследване на засегнатите нокти - под микроскоп, чрез посявка или дори хистологично. 

Лечението на гъбичките по ноктите само с външни средства се прилага при засягане на по-малко от половината от нокътната плочка, както и при пациенти, при които пиенето на лекарства е противопоказно.

В мъжката брада също се развиват гъбички! 

Още от далечните времена са добре известни две заболявания на брадата, свързани с микробите, които се развиват там. Това са гъбичните заболявания, заради които брадата изглеждала като  медна пита. Древните гърци оприличавали лицето на пчелна пита с изтичащ секрет подобно на мед. Оттам идва и названието на болестта. При нея инфекцията засяга всеки косъм, който се надува и окапва от възпалителния процес. Той може да бъде причинен както от гъбички, така и от бактерии. Възпалението се овладява много трудно. 
Когато има такава инфекция, най-важно е да се направи изследване, за да се установи дали е причинена от гъбички или от бактерии. Защото в единия случай трябва да се лекува с антигъбичкови средства, които се пият, а в другия - с антибиотици. И в двата случая само мазането с препарати не е достатъчно.

В брадата може да се развие и себорея. Тя засяга също така мустаците и веждите, както и кожата на лицето. Те изглеждат неприятно, но болестта се овладява доста по-лесно от една гъбична инфекция. И в тези случаи е необходима консултация с дерматолог.

За да четете други статии на д-р Малена Герговска, последвайте профила ѝ в Credoweb.bg.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари