Проблеми с обучението на деца от малцинствата обсъждаха в Русе
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
5-дневно обучение по проект „LAD - Език за превенция на отпадането от училище“ (Обучение по български език като втори език за деца в предучилищна възраст и първи клас) се проведе в Русе.
Участие взеха представители на Университет Хайделберг (Германия), Колеж „Константин Братеску” (Румъния) , ЦМДТ „Амалипе” (Велико Търново), ОУ „Ангел Кънчев” (Русе), ОУ „Алеко Константинов” (Русе), ЦДГ „Червената Шапчица” (Русе), Великотърновския Университет „Св. Св. Кирил и Методий”, съобщиха организаторите от Международно Дружество Елиас Канети (Русе), информира Топ новини.
През първия ден на обучението, чл.-кор. проф. д.ф.н. Стоян Буров от Великотърновския Университет „Св. Св. Кирил и Методий” представи на присъстващите лекциите „Комуникативна граматика на българския език за деца билингви“ и „Методически аспекти на преподаването на граматика на деца билингви“.
Докторант Вехбие Балиева oт Великотърновски Университет „Св. Св. Кирил и Методий” представи примерна учебна ситуация с 5-годишни деца билингви на тема “Сетива”.
Вторият ден на обучението стартира с ас. Русин Коцев от Великотърновски Университет „Св. Св. Кирил и Методий”, който разказа за езиковите проблеми на деца и ученици при усвояването на българския език, произтичащи от интерференцията с ромския език.
През остналата част на деня докторант Вехбие Балиева представи теоретични и практически аспекти на билингвизма на турскоезични деца в предучилищна възраст.
Тя сподели и събрания си опит от работата си по проектите „Билингвизмът като предимство“ и „Иновативни педагогически подходи в условията на билингвизъм и мултикултурна среда в Община Полски Тръмбеш“.
Следващият ден от срещата продължи с презентацията на д-р Йосиф Нунев - държавен експерт в Дирекция “Формиране, анализ и оценка на политиките” в МОН, в която той представи “Стратегията за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства” (2015-2020) и плана за нейното изпълнение.
В следобедната сесия представителите на колеж “Константин Братеску” (Румъния) проведоха обучение на следните теми: „Основни принципи на ефективната комуникация“, „Методически основи на обучението за възрастни“ и „Създаване и мениджмънт на екип и на човешки ресурси“.
Те споделиха опита си и успешни стратегии при организацията на обучението на ромските деца в Румъния. Денят завърши с презентация на представителите на ЦМДТ „Амалипе” за образователните нагласи на различните ромски групи в България, и по-специално на малцинствената група “миллет”.
Последните два дни от обучението продължиха с презентации на представителите на ЦМДТ „Амалипе” за успешни примери и практики за активизиране на ромските деца, младежи и родители и тяхното включване в образователния процес.
На свой ред, представителите на Университет Хайделберг изнесоха три лекции, базирани на дългогодишния им опит в преподаването на немски език като втори на деца в предучилищна възраст и в начално училище:
„Многоезичие: педагогът като езиков модел на поведение“, „Детските книги и тяхното приложение в преподаването на деца билингви“ и „Преподаване на лексика“.
С кратко обобщение на резултатите от проведения семинар и визиране на следващите етапи по проекта, 5-дневното обучение по Еразъм+ проектa „Language Аgainst Dropout” (LAD) – български език за превенция на отпадането от училище, официално завърши.
Резултатите от този семинар ще бъдат включени в учебно помагало за деца с друг майчин език и в наръчник на медиатора, като по този начин се създават предпоставки за по-успешна интеграция на децата от малцинствените групи в българското общество.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...