Природният газ в Европа поевтиня сериозно

0
Цената на синьото гориво падна с близо 8% до 47 евро за мегаватчас
Цената на синьото гориво падна с близо 8% до 47 евро за мегаватчас

Цената на синьото гориво падна с близо 8% до 47 евро за мегаватчас

Природният газ в Европа поевтинява в четвъртък с близо 8% към и дори малко под 47 евро за мегаватчас след две поредни сесии на поскъпване, потвърждавайки тенденцията на значителна волатилност на цените след началото на военния конфликт между Израел и "Хамас" този месец.

Днешното поевтинява след поредния неуспешен опит за по-трайно поскъпване на газа над 50 евро/MWh е в резултат най-вече на прогнозите, че температурите в Европа, включително във Франция и Германия, ще се върнат към нормалните си стойности или дори ще се повишат над средните през следващите дни след период на необичайно студено време, информира БНР.

Междувременно австралийските профсъюзи одобриха споразумения за заплащане и условия за двете съоръжения за втечнен природен газ на компанията Chevron в Австралия, което отмени опасността от стачни действия.

Остават обаче в сила притесненията относно доставките на газ, произтичащи от конфликта между Израел и "Хамас", като се очаква тази нестабилност да се запази поради ограничените глобални доставки. Израел затвори голямото си газово находище "Тамар" поради опасения за безопасността на фона на продължаващия военен конфликти, което обаче може да засегне износа на втечнен природен газ от Египет.

В същото време към началото на октомври газовите хранилища в ЕС бяха запълнени близо до 100%, но това рекордно ниво на запълняемост не покрива напълно потреблението през зимните месеци.

Докато Европа е в много по-добра позиция по отношение на енергийните доставки през тази зима, отколкото беше през миналата година, норвежкият енергиен гигант Equinor обаче предупреждава, че пазарите ще останат нестабилни поради времето и очакванията за нова конкуренция от Азия за покупката на втечнен природен газ (LNG), което ще доведе до повишаване на цените.

Въпреки по-добрата подготвеност на Европа тази година, "всъщност очакваме пазарът да бъде доста нестабилен през зимата", заяви преди ден изпълнителният директор на Equinor Андерс Опедал на Energy Intelligence Forum в Лондон. "Ще направим всичко по силите си, за да сме сигурни, че максимизираме газа, който да идва през тръбите, но Европа ще зависи от доставките на LNG", добави Опедал, цитиран от Ройтерс.

Компанията Equinor е най-големият производител на газ на норвежкия континентален шелф и вторият по големина доставчик на газ в Европа, доставяйки повече от 20% от газа на стария континент.

Междувременно Европа намали част от търсенето на природен газ като пряк резултат от енергийната криза и скока на цените на петрола и на газа, които намалиха индустриалното търсене. На същия енергиен форум компанията Trader Vitol Group отбеляза, че е имало двуцифрено процентно намаление на търсенето на газ в Европа, като "се очаква част от намаленото търсене да остане за постоянно".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    2
    24
    Тепърва ще се ходи на поклон в Москва... Смърт на евротантиците!
  • 0
    1
    Ванка с танка
    Ех Европа замръзна без руска газ,как ще я караме ....и рублата погуби долара.Вече нищо не е същото
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари