При глад за сладко - измийте си зъбите
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Разпалването на апетита в офиса може да бъде проблем, тъй като в един момент поставя здравето ви в риск.
Доказано е, че залъгването с различни десерти, бисквитки и други дребни похапвания повишава вероятността от затлъстяване и проблеми с храненето.
Посягането към нездравословни храни в опит да заситим апетита е вредно както за физическото здраве, така и за менталното, пише Profit. Защо за менталното здраве? Тъй като провокира чувство на вина, срам или липса на контрол.
Храната, и най-важното апетитът за сладко, не бива да диктува живота ни, камо ли емоциите. Как да се справите с желанието за сладко?
1. Не игнорирайте апетита – открийте здравословни алтернативи
Ако ви се хапва нещо сладко след вечеря, нека това бъде парче черен шоколад. Ако ви се хапва нещо солено и пържено – като пържени картофи, пригответе си собствени. Използвайте сладки картофи. Яде ви се карбонара? Заложете на зеленчукова паста.
2. Заредете се с храни, които понижават случаите на силен апетит
Вместо да се тревожите какво да правите, когато ви връхлети апетит за сладко, фокусирайте се върху превенцията. Зареждайте тялото с достатъчно полезни хранителни вещества. Така е по-малък шансът да посегнете към нещо твърде сладко, солено, мазно и преработено.
3. Разчистете шкафчето
Много хора има специален шкаф за сладките храни, чипсовете, ядките и т.н. Ако искате да се преборите с навика си да засищате глада у дома и офиса, отваряйки този шкаф, трябва да го разчистите. Направете същото и с чекмеджето в офиса, в което държите леки закуски. Там трябва да има здравословни алтернативи.
4. Подправяйте храната си
Да се храните здравословно не означава да не ви е вкусно. Подправяйте храната, която консумирате.
5. Мийте зъбите си
В пристъп на глад за сладко грабнете четката. Вземете набор за поддържане на зъбната хигиена за офиса.
6. Идентифицирайте произхода на апетита си
Апетитът за сладко може да ни каже нещичко за здравето ни. Тялото говори. Например, може да бъде сигнал за дехидратация или пък да сочи наличие на хормонален дисбаланс.
7. Стабилизирайте нивото на кръвната захар
Често, когато тялото има нужда от енергия, то ни казва, че се нуждае от бързо стабилизиране на кръвната захар. Най-лесният начин е чрез захар. Но тя мигновено вдига нивото нагоре и след известно време рязко пада надолу.
Ако сте здрави, не сте болни от диабет или друго заболяване, свързано с кръвната захар, уверете се, че приемате достатъчно протеини и здравословни мазнини на всяко хранене. Дръжте до себе си здравословни закуски по всяко време.
8. Спрете да си поставяте всякакви хранителни правила
Когато си казвате, „Аз не мога да ям това“ или „Не съм тренирал днес и не заслужавам пица“, не само разрушавате отношенията си с храната, но и излишно създавате напрежение и се стресирате.
9. Научете повече за храната
Започнете да се интересувате от храната, нейните ползи, вреди и т.н. Това ще ви бъде от помощ. Не само ще разберете как ви влияе, но и по-бързо ще откривате точните продукти, които са ви необходими при следващия случай на силен апетит за сладко.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена