През 80-те години на миналия век пътуването със самолет в България е било приключение
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 15
У нас е можело да се лети до 7 летища в 7 града
През 80-те години на миналия век, в ерата преди магистрали и нискотарифни авиокомпании, пътуването със самолет до друго българско кътче е било истинско приключение. БГА "Балкан" е поддържала гъста мрежа от вътрешни линии, свързваща София с Варна, Бургас, Силистра, Търговище, Русе, Горна Оряховица и Видин. До Кърджали са изпълнявани и полети с вертолет.
Закупуването на билет за самолет е било истинско предизвикателство. Още от ранни зори опашки са се извивали пред бюрото на БГА "Балкан" на ул. "Софийска комуна" 10 (днес "Княз Александър"). На гишета, по направления, са се продавали билети, написани на ръка, с абревиатури като Сф, Вн, Бс, Вд. За връщане билет се е купувал от местното бюро в дестинационния град.
Въпреки че цените на билетите са били фиксирани и сравнително ниски (20-22 лв. за София-Варна), за мнозина те са били значителна част от доходите. Трябва да се има предвид, че средната заплата е била около 150-200 лв., а за тричленно семейство билетите отиване-връщане до морето са стрували около 120 лв.
Цени на самолетните билети:
- София – Варна (респективно Варна – София): 22 лв.
- София – Бургас: 20 лв.
- София – Силистра: 22 лв.
- София – Търговище: 16 лв.
- София – Русе: 16 лв.
- София – Горна Оряховица: 12 лв.
- София – Видин: 11 лв.
Въвеждането на видеорезервационната система "Габриел" е било истинска революция. Тя е улеснила закупуването на билети, но не е променила фиксираните цени или липсата на места по желание.
През лятото до Варна и Бургас са имало над 20 полета дневно, изпълнявани с Ту-154, Ту-134, Ил-18, Як-40 и Ан-24. Най-желани са били Ту-154 и Ту-134, но при липса на места, мнозина са се качвали и на Ан-24.
Продължителност на полетите:
- София - Варна: 35 мин. (Ту-154), 40 мин. (Ту-134), 50 мин. (Ил-18), 45 мин. (Як-40), 1 час и 15 мин. (Ан-24)
- София - Бургас: с 5 мин. по-кратко
- София - Видин: 35 мин.
- София - Русе: 50 мин.
- София - Горна Оряховица: 40 мин.
- София - Силистра: 1 час и 10 мин.
- София - Търговище: 50 мин.
Варна и Бургас са имали редовни автобусни линии до центъра. За останалите градове е имало автобуси, съобразени с полетите.
Честота на полетите:
- Видин: 2 полета дневно (сутрин и вечер)
- Горна Оряховица: 3 полета
- Русе: 3 полета
- Търговище: 3-5 полета (в зависимост от сезона)
- Силистра: 2 полета
Зимата мъглата често е била причина за закъснения и отмени на полети от летище София (Враждебна). Тогава в салона на "Вътрешни линии" е царяло истинско стълпотворение, а пред касата за билети - хаос, с опити за презаписване на билети.
Днес летището в Русе не обслужва редовни полети, както и летищата във Видин, Горна Ораховица, Силистра и Търговище
Докладвай този коментар за нередност
×Ан 24: Доста глупости в тази статийка.Пътувал съм до София и обратно-към Г.Оряховица.Билети се купуваха лесно,нямаше никакви опашки,нямаше никакво ,,приключение".Полетът беше приятен,и траеше точно половин час.Единственото вярно нещо е,че билетът наистина струваше 12 лв.
Докладвай този коментар за нередност
×Иван: Между 1980 и 1990 лятото работих в слънчев бряг. От 6,30 до 23 ч.на всеки час два имаше полет до София и обратно. Билета струваше 20 лв.
Докладвай този коментар за нередност
×Пилот: Редовно имаше самолет Хасково -София и обратно до 1976 г.
Докладвай този коментар за нередност
×Георги Цветков: Летяли сме със съпругата ми и малко дете от Ямбол до София и обратно с Ан- 24 няколко пъти в периода 1975-78 година.
Докладвай този коментар за нередност
×Очевидно дърт: Какви глупотевини дрънкате? Поне един път месечно летях София-Русе-София в продължение на години. Вярно,по раничко трябваше да си купиш билета, но днес да не е по различно? "Синия дунав" ми струваше 10 лева и 30 стотинки за 7..8.. часа клатене, а самолета 16 лева и 60 стотинки, което включваше и автобусчето от летището до Русе.