Преработка на сярна киселина в Русе

5
Становище от Иван Белчев за новото инвестиционно предложение
Становище от Иван Белчев за новото инвестиционно предложение Снимка: Facebook

Становище от Иван Белчев за новото инвестиционно предложение

Становище от Иван Белчев, народен представител от „Продължаваме Промяната - Демократична България“ относно инвестиционно предложение за оползотворяване на сярна киселина в „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД

В контекста на предложението за инвестиция от „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД, свързано с оползотворяването на отпадъчната сярна киселина, Иван Белчев, народен представител и член на комисията по Околната среда и водите в 50-ото Народно събрание, изразява своето становище. Проектът предвижда преработка на сярната киселина чрез нейната неутрализация в биофилтрите на предприятието, като процесът включва събиране, съхранение, транспортиране, дозиране и неутрализиране на киселината с натриева основа. Основната цел е използването на сярната киселина за отстраняване на летливи органични съединения (ЛОС) и други газообразни замърсители, чрез което се постига оптимизация на ресурсите и намаляване на екологичните рискове.

Процесът на преработка и неговите стъпки

  1. Събиране и съхранение: Сярната киселина ще бъде съхранявана в специализирани IBC контейнери или стационарни резервоари, като предпазването от разливи ще бъде осигурено чрез разливни вани.

  2. Транспортиране: Киселината ще бъде транспортирана до биофилтрите с помощта на мотокари или помпи, в зависимост от избрания метод на дозиране.

  3. Дозиране и неутрализация: Процесът предвижда дозиране и неутрализиране на сярната киселина с натриева основа в скруберите, което ще намали нейната киселинност.

  4. Филтриране: След неутрализацията, сярната киселина ще преминава през биофилтри, където ще бъдат отстранени газообразните замърсители чрез микроорганизми.

  5. Контрол и мониторинг: Процесът ще бъде наблюдаван чрез автоматизирани системи, които ще осигурят безопасното му протичане.

  6. Отстраняване на остатъчни продукти: Остатъчните продукти ще бъдат събирани и управлявани съгласно утвърдените екологични норми.

Положителни страни на предложението

  • Оптимизация на ресурсите: Проектът позволява ефективното оползотворяване на отпадъчната сярна киселина и подобряване на качеството на въздуха.
  • Намаляване на екологичните рискове: Неутрализацията намалява риска от корозия на оборудването и предотвратява замърсяването на околната среда.
  • Повишаване на ефективността: Биофилтрите осигуряват ефективно пречистване на вредните емисии и неприятните миризми.
  • Съответствие с регулаторните изисквания: Проектът е разработен в съответствие с действащото законодателство и е подкрепен от мониторингови данни.

Отрицателни страни и екологични рискове

  • Риск от разливи и замърсяване: Потенциални разливи могат да доведат до сериозни екологични щети.
  • Неправилно дозиране: Проблеми с дозиращите системи могат да причинят неефективно пречистване и унищожаване на биофилтрите.
  • Проблеми с биофилтрите: Повреда на биофилтрите може да доведе до изпускане на непълно пречистени емисии.
  • Неизправности в системите за контрол: Ако системите за контрол не функционират правилно, съществува риск от изпускане на вредни вещества.

Предложения за минимизиране на рисковете

  • Усилване на системите за мониторинг: Внедряване на автоматизирани системи с аларми за бърза реакция при отклонения.
  • Редовни инспекции и поддръжка: Регулярна поддръжка на съоръженията и системите.
  • Аварийни планове: Разработване на планове за действия при разливи и аварийни ситуации.
  • Информиране на обществеността: Прозрачна комуникация с местната общност за мерките за безопасност.
  • Подобряване на безопасността: Използване на вторични контейнери и разливни вани.
  • Обучение на персонала: Регулярни обучения за правилно боравене с опасни вещества.

Допълнителни аспекти и въпроси

  • Кумулативно въздействие: Влиянието на други индустриални обекти в района може да доведе до сериозни екологични и здравни проблеми.
  • Дългосрочно управление на остатъчните продукти: Устойчиво управление на остатъчните продукти за избягване на бъдещи замърсявания.
  • Мониторинг на подземните води: Допълнителни мерки за защита на водите, включително мониторинг на подземните води в района.

Предложението на „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД е значима възможност за екологично управление на сярната киселина, но съществуват значителни рискове, които изискват внимателно управление и прозрачност в комуникацията със заинтересованите страни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари