Препичането на слънце намалява риска от смърт от коронавирус
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Това показва ново проучване, проведено в САЩ и възпроизведено в Италия и Англия
По-голямото излагане на слънчева светлина привидно намалява риска от смъртност от COVID-19, тъй като има доказана връзка между продължителното излагане на слънчева светлина в определени райони и по-малък брой смъртни случаи от COVID.
При хората, които живеят в по-слънчеви райони, може да има по-малък риск от смърт от коронавируса , показва ново проучване, проведено в САЩ и възпроизведено в Италия и Англия , съобщи в. „Джерусалем пост”, цитиран от Actualno.
Изследователите сравняват смъртните случаи от COVID-19 с UV нивата за същия период и установяват, че по-слънчевите райони са свързани с по-малко смъртни случаи от COVID-19.
Проучването, публикувано в The British Journal of Dermatology, установява, че коефициентът на риска от смъртност - или съотношението между вероятността за смърт при определена група от населението и риска от смърт за всички останали групи от населението - в САЩ е спаднал с 29% за на всеки 100 KJ / метър на квадрат увеличение на средната дневна UVA. В Италия и Англия има общ спад от 32%.
Изследователите изследват какво може да стои зад тази корелация, като едно от възможните обяснения е азотният оксид, който се отделя от кожата, когато е изложена на слънчева светлина. Някои проучвания показват, че отделянето на азотен оксид от кожата може да намали способността на SARS Coronavirus2 да се репликира.
Друго възможно обяснение е фактът, че други проучвания показват, че повишеното излагане на слънчева светлина е свързано с по-малко инфаркти и по-ниско кръвно налягане, и двата фактора, които биха могли да намалят риска от смърт от COVID-19.
Този намален риск не може да се обясни с нивата на витамин D в местното население, сочи изследването. Това е така, защото изследването се основава на области, където нивата на UVB са ниски, за да произведат значителни нива на витамин D в организма.
Изследването отчита други известни рискови фактори, свързани с експозицията и повишен риск от смърт от COVID, включително възраст, социално-икономически статус, етническа принадлежност, нива на инфекция в района, замърсяване на въздуха, температура и др.
„Тези ранни резултати разкриват излагането на слънчева светлина като един от начините за потенциално намаляване на риска от смърт“, каза д-р Ричард Уелър, консултант дерматолог в Университета в Единбург.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници