Преизчисляват пенсиите, когато минималната стане 300 лева
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Имало 3 варианта, мярката ще засегне между 600 хил. и 2 млн. възрастни
Най-евтино за държавата обаче излизало да продължи да дава по 50 лв. на калпак дори и в студените месеци на 2021 г.
Минималната пенсия да се вдигне с 50 лв. и да е 300 лв. на месец от началото на следващата година. Паралелно с това да бъде направено преизчисление на доходите на между 600 хил. и 2 млн. възрастни.
Такъв сценарий за пенсиите ще обсъжда в следващите дни коалиционен съвет на управляващата коалиция ГЕРБ и “Обединени патриоти”. За такова преизчисление заговори след тристранката в понеделник и социалната министърка Деница Сачева, пише вестник 24 часа.
Целта е освен да се вдигне минималната пенсия, за което настояват патриотите, да бъдат увеличени доходите поне на хората, които в момента получават до 300 лв. на месец, описа единият от много вероятните сценарии най-авторитетният седмичник за хората от третата възраст “Клуб 100” в новия си брой, който е на пазара тази седмица.
При такова преизчисление с нов осигурителен доход тези пенсии ще станат по-големи от минималната.
Постоянното увеличение на минималната пенсия с много по-голяма сума, отколкото останалите, нарушава справедливостта - ако минималната пенсия стане 300 лв., прекалено голяма част от пенсионерите ще се окажат с изравнена с нея пенсия, въпреки че са внасяли много повече осигуровки от тези, които са заработили само за гарантирания от държавата размер. Този вариант ще се отрази на доходите на близо 600 хил. пенсионери.
370 062 възрастни българи получават между 250 и 300 лв. към септември 2020 г., показват данните на Националния осигурителен институт. В това число не влизат инвалидните пенсии. Още над 88 хил. души са с пенсии, изчислени под 250 лв., които в момента получават гарантираната от държавата минимална сума.
Груби първоначални изчисления показвали, че при този сценарий разходите на НОИ ще се увеличат с около 110 млн. лв. на месец - пари, които и в момента правителството отпуска за извънредните по 50 лв. на всеки пенсионер.
Този вариант е възможно да се случи и преди началото на следващата година. И така да замени бонусите за всички пенсионери, които правителството отпусна за август, септември и октомври.
В сряда кабинетът отпусна още близо 106 млн. лв., за да плати третия бонус в началото на следващия месец.
Възможно е извънредното преизчисление на пенсиите да засегне и тези до 500 лв., предвижда пък втори сценарий. Толкова в момента е средната пенсия за осигурителен стаж и възраст. В полза на този вариант било, че ще върне по-голяма част от справедливостта в пенсионната система. Със сигурност обаче ще струва по-скъпо от първия.
Третият вариант бил всички пенсии да бъдат преизчислени. Досега от Националния осигурителен институт направиха разчети какво би се случило, ако отпуснати до 31 декември 2019 г. бъдат преизчислени през 2021 г. със средния осигурителен доход за 2019 г. от 986,52 лв.
Експертите са използвали два варианта. При първия преизчисляването се извършва, считано от 1 януари, като след това не се прилага швейцарското правило. Вариант 2 включва преизчисляването да е от 1 октомври, като преди това парите се вдигнат по швейцарското правило, което по прогноза от април носи увеличение с 6,3%.
От общо 2 083 600 пенсии за трудова дейност, отпуснати до края на 2019 г., преизчислени и при двата варианта ще бъдат 1 993 800.
Ако промяната се направи от 1 януари, увеличение ще има за 1 648 300 пенсии (82,7%), а ако е от 1 октомври - за 76,9%.
Средната пенсия при първия вариант стига 583,45 лв. При втория увеличението е 39%, или тя ще достигне 591,91 лв.
Оценките показват, че между 496,9 и 612,8 хил. пенсионери, чиито пенсии са отпуснати до 31 декември 2019 г., няма да получат никакво увеличение от преизчисляването.
Дори и при използване на много актуален средномесечен осигурителен доход, между 263 и 278,2 хил. пенсионери ще продължат да получават минимални пенсии. А между 38,9 и 49,6 хил. с таван на пенсиите няма да получат никакво увеличение.
Отделно 89,7 хил. пенсионери получават пенсия за трудова дейност, за която не се изчислява индивидуален коефициент.
А други около 61,7 хил. пенсии изобщо не подлежат на преизчисляване, защото не са пенсии за трудова дейност.
Преизчисляването ще струва на месец 316 млн. лв. при вариант №1 и 271 млн. лв. при вариант № 2.
Третата възможност, която се обсъжда, е бонусите по 50 лв. да продължат да се дават на всички пенсионери и през ноември и декември. Това е по-евтиният вариант, който ще струва общо около 210 млн. лв. за двата месеца. Възможно е обаче тези бонуси да продължат и през следващите студени месеци - януари, февруари и март.
Кой от тях ще бъде избран, зависи от разчетите на финансовото министерство за възможностите на бюджета.
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!
Иван и Андрей: Държавата получи 1,5 милиона от филма "Гунди"
Мая Манолова: България е изправена пред ценови шок
Левон Хампарцумян: Не сме имали толкова скандален...