Преди 141 години е установено името Русе

1
На днешния ден през 1878 г. Русчук се освобождава от оковите на османското иго
На днешния ден през 1878 г. Русчук се освобождава от оковите на османското иго

Русе празнува 141 години от Освобождението си.

С тържествена програма на 20 февруари, сряда, Община Русе и Русенска митрополия ще отбележат събитието.

В 10 часа Н.В.Пр. Русенски митрополит Наум и свещеници от Русенска митрополия ще отслужат панихида в храм „СветаТроица“.

В 10:30 часа Общински духов оркестър с диригент Димчо Рубчев ще изпълни тържествени маршове пред Пантеона на възрожденците, където в 11 часа ще се състои и тържествената церемония по поднасяне на венци и цветя.

Програмата ще започне с встъпителни думи на проф. д-р Николай Ненов – директор на Регионален исторически музей – Русе,след което слово в чест на празника ще произнесат Пламен Стоилов - кмет на Община Русе и Андрей Громов – генерален консул на Русия в Русе

Н.В.Пр.Русенски митрополит Наум и свещенициот Русенска митрополия ще отслужатблагодарствен молебен за извоюванатасвобода.

По повод празника Национално дружество„Традиция“ ще представи изложбата срепродукции на руски автори „Епизодиот Освободителната война“, която щебъде подредена в Пантеона на възрожденците.

В програмата ще вземе участие и Хор„Св. Георги Победоносец“ при Общински младежки дом – Русе с диригент Мина Влайкова, а водещ ще бъде актьорът от ДТ „Сава Огнянов” Ивайло Спасимиров.

По традиция в края на церемонията институции, обществени организации,политически партии и граждани ще поднесат венци и цветя пред Вечния огън.

На днешния ден преди 141 години градът се освобождава от оковите на османското иго и получава правото освен Русчук, да се нарича с българското име Русе.

На 20 февруари 1878г. руските войски тържествено влизат в Русчук под предводителството на генерал Тотлебен, съпроводен от 200 офицери, една пехотна бригада с артилерия и 3 000 казаци.

Първи, към 9 часа сутринта, по шосето от град Бяла, водещо към предните укрепления на Русчук, се появил първият батальон на 128-и Болховски пехотен полк. Малко след това пристигнал и командващият отряда генерал Е. И. Тотлебен, съпровождан от своя щаб. 

Генералът поздравил батальона на Болховския полк и се отправил към южния форт на крепостта (от към страната на Разградското шосе), където своевременно пристигнали 1-ва бригада на 33-та пехотна дивизия и 12-и хусарски Ахтирски полк, които командвал генерал-майор Тимофеев.

Начело на тези части Едуард Иванович Тотлебен се насочил към крепостта Кадъ Табия. Тук той бил посрещнат от Салем паша, който бил комендант на крепостта след изтеглянето на Касерли Мехмед паша, от турска почетна рота, оркестър и делегация от жителите на град Русе начело с епископ Климент Бранитски, със светско име Васил Друмев, който замествал тогава заминалия за Цариград русенски митрополит Григорий. 

На руски език епископ Бранитски произнесъл приветствено слово, което до такава степен впечатлило присъстващите на церемонията журналисти, че било специално отбелязано от английския вестник „Таймс”, руския „Московски ведомости” и други.

Първи в града влезли  батальон от 129-и Бесарабски пехотен полк и лейб-гвардейски Атамански полк, съпровождани от ликуващи българи. Пред църквата „Св. Троица“ руските войски били посрещнати от множество хора, а ген. Тотлебен – с хляб и сол.

Като единствено официално име е установено паралелното на Русчук българско име Русе.

За пръв губернатор на Русчушката губерния бил назначен Алексей Александрович Тимофеев, а за негов секретар – писателят Иван Вазов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари