Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Подводница "Слава" - последният страж на морските дълбини
България се нарежда на престижното 11-то място сред държавите в света, които са притежавали подводница. Началото е поставено през 1916 година с подводницата "Елисавета", получена от Германия по време на Първата световна война.
Техническите параметри на последната българска подводница
Подводница "Слава", произведена през 1959 година в Съветския съюз, е с впечатляващи размери - дължина 76 метра и ширина 7 метра. При пълно оборудване тежи приблизително 1700 тона. Разполага с възможност за носене на 14 торпеда, като далечината на подводното ѝ плаване достига 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне е 300 метра. Екипажът се състои от 60 души.
От военен към музеен експонат
Флагът на българския военен флот е издигнат на подводницата на 28 декември 1985 година от капитан-лейтенант Дарин Матеев - първият ѝ командир. Последното плаване на "Слава" е осъществено във Варненския залив на 21 декември 2010 година.
След като е изведена от въоръжение на 1 ноември 2011 година, подводницата е дарена на община Варна през януари 2013 година. В началото на 2019 година е сключен договор между Община Варна и фондация "Белославско стъкло" за превръщането ѝ в музеен експонат. В края на ноември същата година "Слава" е пребазирана в Белослав.
Гордост за българските подводничари
Капитан първи ранг Камен Кукуров, бивш командир на дивизиона за подводни операции, споделя забележителен факт - за цялата история на подводното плаване в България от 1916 година до 2011 година, когато дивизионът е закрит, българските подводничари не са дали нито една жертва в изпълнение на служебния си дълг, нямат провалени задачи, нито изоставен човек в морето.
Докладвай този коментар за нередност
×Божко: Споко, пак ще имаме. От новия ни голям брат са ни изпратили чертежи на подводница и фактура за няколко милиарда., която трябва да изплатим незабавно. Иначе, йок подводница! Вервайте ми.