Правят проверка на съдия зарази казуса "Златен век"?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Казусът със строежа на небостъргача "Златен век" може да доведе до проверка срещу съдията, отменил заповедта за спиране на работата по сградата.
Противниците на проекта от инициативен комитет "Лозенец" ще внесат в инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС) искане за проверка на действията на административния съдия Мария Ситнилска. Причината е, че в решението, с което отмени заповедта за спиране на строежа от ДНСК, тя е коментирала и валидността на строителното разрешително. Според инициативния комитет това няма общо с делото, тъй като то разглежда само законността на заповедта за временно спиране, информира mediapool.bg.
Едновременно с това от инициативния комитет внасят сигнал до Софийската градска прокуратура. В него се твърди, че ДНСК трябва да спре строителството, тъй като няма валидно разрешително. Въпреки това от строителния контрол бездействали.
"Златен век" е проект на строителната фирма "Артекс", която през последните месеци бе в центъра на скандала "Апартаментгейт", след като стана ясно, че политици са си купували жилища от нея на занижени цени. Заради този скандал с постовете си се разделиха Цветан Цветанов и Цецка Цачева. Покрай силното обществено недоволство заради "Апартаментгейт" строежът на "Златен век" бе спрян. След това съдът отмени това решение. В момента казусът е във Върховния административен съд.
Притеснително е
"Притеснителното е, че взимането на отношение за срока на разрешителното не може да се обжалва, защото то е само в мотивите, няма го в диспозитива на заповедта. Но това становище остава в правния мир и умишлено или не то служи като превенция пред институциите. Казва им се: не се произнасяйте за срока на разрешението за строеж, не издавайте заповед за спиране. Подобна роля на съда не е отредена в правния мир. Административният съд се произнася по конкретни въпроси на база конкретни административни актове. Не е редно да се произнася за евентуални бъдещи актове на институции и то вземайки предвид само едната страна на спора без защита на другата позиция", пишат от инициативния комитет по повод решението на съдия Ситнилска. Те искат ИВСС да се произнесе дали засягането на въпрос извън делото в съдебния акт е нарушение.
В решението на съдия Ситнилска наистина се коментира срокът на разрешението за строеж. Тя пише, че то е валидно поне до 2022 г., а според практиката на Върховния административен съд – и до 2028 г. В решението си тя написа още, че сградата се ползва от поправката в Закона за устройството на територията, предложена от ГЕРБ през 2017 г., според която срокът на разрешителните за този тип строежи се увеличава от 5 на 10 години при определени условия, които "Златен век" изпълнява.
Според противниците на строежа обаче тази поправка не би следвало да се прилага за конкретния проект, защото законът няма обратно действие.
Бездействие
ДНСК бездейства, въпреки че по закон е длъжна да спре строежа заради липсата на разрешително. Още през януари от инициативния комитет са поискали строителният контрол да предприеме действия.
"До момента не сме получили отговор на жалбата си. Чрез своето бездействие ДНСК нарушава Закона за устройство на територията", се казва в сигнала до Софийска градска прокуратура.
Противниците на строежа искат прокурорите да се запознаят с документите и да се произнесат не е ли задължена ДНСК да спре строежа не временно, а постоянно, поради липса на разрешително.
Русе изпревари София по скъпа коледна трапеза
Парите за лечение на деца трябва да са от държавния бюджет,...
Парите за лечение на деца трябва да са от държавния бюджет,...
Жена загина при катастрофа край Варна
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла