Правят олио от хлебарки и червеи
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
От години учените търсят разрешение на проблема с глада в световен мащаб.
И в този процес на търсене те спорадично предлагат всякакви необичайни, смахнати и дори отвратителни алтернативни продукти, които да сложим на трапезата си.
Последното откритие на група холандски учени обаче е на път да счупи рекордите – в търсене на алтернативи на растителното олио за готвене те са се обърнали към насекомите.
След поредица от опити, те са открили, че от някои видове червеи и хлебарки може да се добие олио, което притежава почти същите качества като палмовото олио и това от маслини.
Учените са стигнали още по-далеч – те са провели задълбочено проучване от кои видове насекоми са най-подходящи за добиването на олио.
Те са се насочили към четири от най-разпространените буболечки на планетата – жълт брашнен червей, малък брашнен червей, щурец и хлебарка.
Оказало се, че най-малък е рандеманът при щурците, а най-висок - при хлебарките.
От друга страна, добитото от щурци олио най-много се доближавало като вкусови качества до масовото олио, което се предлага в търговската мрежа, докато това, направено от хлебарки, се отличавало с особено неприятна, тръпчива миризма.
Разбира се, добитото олио може да се използва не само в кулинарията. Например олиото от хлебарки, което трудно ще намери място на трапезата, може да се използва като смазочен материал в индустрията.
Самият процес на добив на олио от насекоми включва първоначалното им шоково замразяване, стриване на прах и извличане на олиото чрез прости лабораторни методи.
Въпреки че идеята за замяна на обикновеното олио с такова, произведено от насекоми, може да се стори противна на мнозина, изборът на буболечките като алтернатива съвсем не е случаен.
Олиото, добито от тях, съдържа голямо количество животински наситени мазнини, както и растителни мазнини, които не съдържат холестерол.
През последните години насекомите проправят път към менюто дори в държави, където доскоро идеята за пържени скакалци би била немислима.
Все повече кулинарни и селскостопански организации популяризират консумацията им, като ги определят като ценен източник на протеин, който може да замести месото.
Историческа новогодишна нощ на Дунав мост - падат граничните...
Елеонора Митрофанова: Ще настъпят по-светли времена между...
Елеонора Митрофанова: Ще настъпят по-светли времена между...
Графа ще вдигне градуса на настроението на новогодишното...
Елеонора Митрофанова: Ще настъпят по-светли времена между...