Правосъдният министър привидя докладът на ЕК като “положителен”
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
“Докладът е положителен, обективен, ясно очертаващ постигнатото в сътрудничеството с Европейската комисия.”
Това заяви министърът на правосъдието Десислава Ахладова във връзка с новия доклад на ЕК по новия механизъм за върховенството на закона, предава Mediapool.bg.
В същото време от доклада на ЕК става ясно, че безконтролността и безотчетността на главния прокурор е централна тема за България, що се отнася до върховенството на закона в България.
Ахладова настоя, че приоритетите на Комисията съвпадат с тези на правителството, но не посочи доколко те успешно се прилагат в страната ни.
“Комисията акцентира върху сфери, приоритетно насочени, за да гарантират върховенството на правото в Европейския съюз, които, мога да кажа, съвпадат с приоритетите на правителството.”
В доклада на Еврокомисията четем, че “липсата на резултати в битката с корупцията е един от ключовите въпроси, повдигнати от протестите, започнали през лятото на 2020 г. и все така се очаква от властите да постигнат последователни успехи с окончателни присъди по корупционни дела от висок ранг”.
Еврокомисията изрично споменава скандала “Апартаментгейт” и позицията на антикорупционната комисия, че няма конфликт на интереси. Политическото лобиране в България остава нерегулирано. Тези бележки отпаднаха от коментара върху доклада на министъра на правосъдието, като вместо това тя акцентира върху познати и изтъркани тези за доброто взаимодействие между съдебната и изпълнителната власти и успешните, по думите ѝ, наказателни преследвания на висши държавни чиновници.
“Докладът изрично посочва, че в началото на годината бяха инициирани серия от разследвани във всисоките етажи на властта, като в някои от случаите бяха повдигнати обвинения”, отбеляза тя и добави:
“В резултат на доброто взаимодействие между органите на съдебната и изпълнителната власт бяха предприети редица действия по наказателно преследване срещу голям брой лица, заемащи висши държавни длъжности за извършени от тях корупционни престъпления. Става въпрос за министри, заместник-министри, народни представители, кметове на общини и райони.”
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"