Посрещаме Димитровден - начало на зимата в българския народен календар
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
В събота почитаме Свети Димитър Солунски и слагаме трапеза за здраве
Димитровден се чества на 26 октомври в памет на Свети Димитър Солунски - един от най-почитаните светци в православния свят. Той е бил римски военачалник и християнски мъченик, загинал за вярата си през 306 година.
В народните традиции Свети Димитър се смята за покровител на зимата и студа. Според поверието, от Димитровден започва зимата - светецът "яхва белия си кон" и "поръсва първия сняг". Празникът бележи края на активния селскостопански сезон.
Според народната традиция на този ден стопаните приключват всички полски работи, прибират се последните реколти, сключват се договори за наемане на работници и овчари, изплащат се надници на ратаите, организират се сборове и семейни празненства.
На празничната трапеза задължително присъстват:
- Курбан от овче месо
- Варено жито
- Пита
- Сезонни плодове и зеленчуци
- Червено вино
Според традицията, на Димитровден се коли мъжко агне или овен, като първото парче от месото се оставя пред иконата на светеца. Вярва се, че това носи здраве на домашните животни и благополучие на семейството.
Имен ден празнуват Димитър, Димитрина, Митко, Мита, Димо, Митра.
Свети Димитър се почита като закрилник на семейството и дома, пазител на зимния студ и символ на прехода между есента и зимата в българския народен календар.