Полицията в Сливен отнема велосипеди и тротинетки за движение в района на пешеходни зони

2
Част от превозните средства са върнати на собствениците им след заплащане на наложените глоби, които варират от 200 до 500 лева
Част от превозните средства са върнати на собствениците им след заплащане на наложените глоби, които варират от 200 до 500 лева Снимка: ОДМВР - Сливен

Част от превозните средства са върнати на собствениците им след заплащане на наложените глоби, които варират от 200 до 500 лева

Полицията в Сливен въведе нови мерки за контрол върху движението на двуколесни превозни средства в града, след като промени в Наредбата за обществения ред на Община Сливен влязоха в сила. Става ясно, че от края на март се провеждат засилени проверки в пешеходната зона на град Сливен, водени от Областната дирекция на МВР - Сливен и старши комисар Димитър Величков. Тези мерки целят да гарантират безопасността на пешеходците и да предотвратят нарушаването на обществения ред.

Патрулни екипи от РУ-Сливен и Общинската охрана извършват контрол в различни часови диапазони от понеделник до петък, за да следят спазването на новите правила. Според промените в Наредбата, органите на МВР и упълномощените общински органи имат правото да задържат като доказателствен материал велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (електрически тротинетки, триколки и други).

Съгласно чл. 47а от общинската наредба, индивидуалните електрически превозни средства могат да се управляват на територията на община Сливен при спазване на изискванията и ограниченията, регламентирани със Закона за движението по пътищата и настоящата Наредба. Максимално допустимата скорост за движение е 20 км/час. Водачите на тези превозни средства са длъжни да спазват всички задължения и забрани, посочени в ЗДвП, като се забранява движението по пешеходните зони, тротоарите, градските градини, площадите и детските площадки.

От началото на кампанията за спазване на новите правила, са съставени 35 акта и фишове за нарушения. Иззети са 12 велосипеда и 3 електрически тротинетки, като част от превозните средства са върнати на собствениците им след заплащане на наложените глоби, които варират от 200 до 500 лева.

Важно е родителите да знаят, че минималната възраст за управление на индивидуални електрически превозни средства е 14 години за движение само по велосипедни алеи и 16 години за движение по велосипедна инфраструктура и пътища с максимално разрешена скорост до 50 км/час. Децата до 12 години, които използват велосипеди, тротинетки, ролери или скейтове, трябва да бъдат под надзора на възрастен.

С цел подобряване на информираността относно новите правила, началникът на РУ-Сливен е изпратил писмо за съдействие до Регионалното управление на образованието в Сливен. В писмото се предлага да се информират родителите и учениците чрез използваната от тях Интернет платформа за забраната за навлизане на пешеходни зони с превозни средства и предвидените санкции за нарушителите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    10
    Дъното
    Най-добрите места за живеене развиват вело инфраструктура и обществен транспорт. Най-скапаните имат забрани за велосипеди вместо велоалеи, нямат редовен автобусен транспорт, нито паркоместа, но пък имат тимаджийски дизелов влак през пешеходните зони газещ пешеходци. Достатъчно е човек да прочете коментарите срещу велосипедите и веднага става ясно защо сме на дъното по всички положителни показатели.
  • 3
    9
    daskal
    До 5 и 6 - Ами да, щом колелото ти струва 3500 лева, можеш да го караш където и както си искаш. Предполагам, че ако имате коли за по 350 000 лева, ще искате да си ги паркирате до Паметника на свободата, нали? Що не?
  • 5
    8
    До 5 и 6
    Като си много отворен,иди в Сливен и разкажи играта на местните полицаи!При положителен резултат,плащам разходите по транспорт в двете посоки...
  • 6
    7
    До вечно спорещия
    Че ти , който си един и същ , си нарушител нагъл.Имал бил скъп велосипед т.е. вижте ме, аз съм богат. Голяма работа , дрисня.
  • -7
    6
    хаха до 5
    Моя коментар беше поради същата причина. И аз карам скъп велосипед и ако го метнат в багажника щетите са гарантирани. Няма начин при возенето без стойка да не го увредят. Боята, обтегача, спирачните дискове, хидравличните спирачки. Това са крехки и скъпи неща, а ченгетата не са подготвени нито да ги превозват, нито да ги съхраняват. Ще го омятат в багажника, после в склада и накрая ще си прибереш разсипан велосипед за хиляди левове. Делата са гарантирани от сега! Те нямат репатрираща техника и персонал както за автомобилите и само този факт води до хиляди левове по дела. Но аз нямам притеснения. МВР ще ми направят ъпгрейд зорлем :D
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари