Политилог: С въпроса на Гешев до КС влязохме в подготовка за импийчмънт
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
"С въпроса на главния прокурор до КС ние влязохме в подготовка за импийчмънт".
Това каза пред БНР политологът Даниел Смилов и добави, че питането на Иван Гешев би било безсмислено, ако все пак не е имало някакъв план да бъде задействана процедурата за импийчмънт на президента Румен Радев. Според политолога политическата логика е вървяла в тази посоки и затова коментарите на депутатите от ГЕРБ в този смисъл не са изненадващи.
"Импийчмънт е процедура за политическа отговорност. По нашата Конституция президентът не може да бъде разследван наказателно, единственият начин е той да бъде отстранен и процедурата е политическа. Това означава, че Народното събрание трябва да вземе решение с квалифицирано мнозинство и след това казусът отива в Конституционния съд и той се произнася дали президентът е извършил нарушение на Конституцията, или е извършил държавна измяна", обясни Смилов и добави, че при такава процедура следва вицепрезидентът да поеме поста президент, след което следва провеждане на избори за държавен глава.
Според Даниел Смилов в този парламент е трудно постижимо конституционно мнозинство от две трети, за да бъде започната процедурата за отстраняване на Радев, но отбеляза, че по реакциите на депутатите след обръщението на президента, в което той сне доверието си от правителството на Бойко Борисов, позициите се пренареждат в посока на приближаване към позицията на управляващите.
По думите на политолога единствено БСП възприемат аргументите на президента. ДПС не искат предсрочни парламентарни избори, категоричен беше Смилов.
В предаването "12+3" по "Хоризонт" политологът Страхил Делийски коментира също реакциите на политическите партии след думите на Румен Радев. Той посочи, че големият въпрос е дали хората, които представляват партиите, представляват и гражданите, които гласуват за тях.
"Разделението, което се получи - всички зад управляващите, дали отговаря на нагласите в обществото. Нещо, за което от думите на Радев оставаме с впечатление, че не е така".
Според него отговорът на премиера Борисов на обръщението на Радев не показва дори намек за критична самооценка:
"Отговорът беше в контекста на това "ние правим всичко възможно, как някой си позволява да ни критикува".
Конфликтността между институциите идва по линия на това, че има невъзможност нацията да бъде обединена в това състояние, в което се намира. Трябва ли президентът да приема всичко, което прави правителството, за да е обединител на нацията, заключи Делийски.
Русе ще посрещне Новата година с Графа
Пенчо Милков: Мостът на езерото "Липник" ще бъде чудесна...
“Възраждане”: Защитаваме интереса на таксиметровите шофьори
Нова локация на контейнери за смет в квартал "Дружба"
Затвориха за движение булевард "Родина“