Почина уважаван професор от Софийския университет
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Преждевременната загуба на Петя Янева разтърси академичната общност
Софийският университет "Св. Климент Охридски" с дълбоко прискърбие съобщава за кончината на д.ф.н. Петя Янева, уважаван професор в Катедра "Класическа филология" на Факултета по класически и нови филологии. Проф. Янева напусна този свят на 6 август 2024 г., оставяйки след себе си незабравимо наследство в областта на класическата филология и новогръцката филология.
Опелото ще се състои на 7 август 2024 г. в град Хасково, където близки, колеги и приятели ще се съберат, за да отдадат последна почит на една от най-видните фигури в академичните среди.
Академичен принос и кариерен път
Петя Янева завършва специалност "Класическа филология" в Софийския университет през 1982 г. Нейната академична кариера започва на 1 януари 1983 г., когато става асистент по старогръцки език в Катедрата по класическа филология. През 2000 г. тя защитава докторска степен и се издига до ранг професор през 2011 г. Периодът 2003 - 2011 г. я вижда като декан на Факултета по класически и нови филологии, където оставя значителен принос към развитието на факултета и специалността.
Учебни курсове и преподавателска дейност
През своята дългогодишна кариера проф. Янева бе титуляр на множество лекционни курсове, сред които "Старогръцки синтаксис", "Историческа граматика на гръцкия език" за студентите от специалностите "Новогръцка филология" и "Балканистика". Тя също така водеше курсове като "Текстология, тексткритика и едиционна техника" и "Лингвокултурология (с оглед на старогръцкия език)" за магистърската програма "Антична култура и литература".
Ръководни позиции и институционална подкрепа
Освен като декан, проф. Янева заемаше множество ръководни позиции. Тя беше ръководител на специалност "Новогръцка филология" и директор на програмата за развитието на същата специалност, подкрепена от Фондация "А. С. Онасис". Нейната институционална подкрепа и визия за развитието на новогръцката филология в България оставиха трайни следи и значително допринесоха за укрепването и популяризирането на тази специалност.
Личен принос и наследство
"Нашата Петя", както я наричаха нейните колеги и студенти, беше обичана и уважавана заради своята неизчерпаема любов, помощ и подкрепа към всеки един студент, докторант и преподавател. Нейната ангажираност и личен принос към академичната общност я правят незабравима фигура, оставяща след себе си богато наследство и вдъхновение за бъдещите поколения филолози.