По какво се различават настинката, сезонният грип и COVID-19?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Министерството на здравеопазването внесе разяснение за трите болести
Пикът на грипа в България се очаква след 10 - 15 дни, затова ще се вземат мерки в съответните области, а не в национален мащаб. Това каза на брифинг в Министерския съвет днес служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев. Той подчерта, че става въпрос за обикновен грип и призова да се избягват места, където се събират много хора.
Разликите между настинката, сезонния грип и COVID-19 обясняват от Министерството на здравеопазването (МЗ) на своя сайт.
Трите са заразни заболявания, които се предават по респираторен път и са причинени от различни вируси – например, риновирусите причиняват настинки, грипните вируси причиняват грип, а COVID-19 се причинява от коронавируса SARS-CoV-2, посочват от ведомството.
Симптоми на „обикновена настинка“
Признаците на „обикновената настинка“ са главно нарушено дишане през носа, кашлица и дращене в гърлото. В редки случаи може да се появяват лека температура, главоболие и отпадналост. Обикновено не настъпват усложнения и оплакванията отшумяват за няколко дни, обясняват от здравното министерство.
Симптоми на грип
Сезонният грип се характеризира с внезапна поява на висока температура, кашлица и болки в гърлото, придружени с главоболие и/или болки в мускулите и ставите. Усещането е за тежко боледуване. Други признаци на заболяването могат да включват обща слабост, втрисане, изпотяване, загуба на апетит, хрема и гадене. Най-честото усложнение при сезонния грип е пневмонията, а при децата може да бъде развита и инфекция на средното ухо, добавят от министерството. В редки случаи може да се стигне и до усложнения като възпаление на мозъка и на сърдечния мускул. Оплакванията, свързани със симптомите на сезонния грип, продължават повече от седмица.
Симптоми на COVID-19
Често срещани симптоми на COVID-19 са кашлица и повишена температура. Възможно е да се появят болки в гърлото, главоболие и болки в крайниците, както и обща слабост, а с течение на времето и задух, обясняват от Министерството на здравеопазването. Възможно е да се появи гадене, конюнктивит, подуване на лимфните възли и сънливост, нарушения на обонянието или вкуса. Инфекцията може да протече безсимптомно, но също така може да засегне дихателната и други системи в човешкото тяло. Възможни са различни усложнения и тежки възпалителни реакции.
Най-уязвими за тежко протичане и усложнения са възрастните и хората с хронични заболявания
От МЗ припомнят, че заразните инфекции, които се предават по респираторен път и са причинени от различни вируси, не се лекуват с антибиотици. При симптоми на респираторно заболяване е важно да се обърнете към своя общопрактикуващ лекар, който ще назначи подходящите изследвания и терапия, съветват от ведомството.
Особено уязвими за тежко протичане и усложнения при заразяване с грипен вирус или с коронавируса са възрастните хора и тези с хронични заболявания. Въпреки че грипът и COVID-19 в повечето случаи протичат с типична клинична картина, за тяхното разграничаване е необходимо да се извърши лабораторно изследване. При доказване на грипен вирус от съществено значение е ранното прилагане на антивирусен лекарствен продукт за лечение, информират от министерството.
В интервю за бТВ днес главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обясни, че грипът е мощен вирус и успява да "изтика" почти всички останали респираторни заболявания. В момента на течаща грипна епидемия, лекарите трудно ще открият други респираторни вируси. Затова, ако е отхвърлено съмнение за COVID-19, то над 95% става дума за грип, добави Кунчев.
Кунчев подчерта, че няма място за притеснение, не се случва нищо извънредно, грипни епидемии е имало всяка година преди ковид пандемията.
Каква е обстановката в страната?
Експертът прогнозира, че до няколко дни поне още две области в страната, след Бургас, ще влязат в грипна епидемия. В София все още нивата са ниски и там пикът може да се очаква след началото на февруари. Регионалният щаб за борба с грипа и острите респираторни заболявания обяви вчера грипна епидемия на територията на област Бургас. От 12 до 17 януари, включително, учениците в областта ще са във ваканция и няма да се обучават в електронна среда от разстояние, съобщи днес служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов.
Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания е отчетен в област Ямбол през последната седмица и областта на е на прага на грипна епидемия, съобщи пред журналисти директорът на Регионалната здравната инспекция (РЗИ) д-р Радостина Калчева.
Пазарджик е в предепидемична обстановка. От началото на годината в областта се регистрира увеличаване на случаите на грип и остри респираторни заболявания, съобщи Ирина Атанасова от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
Двойно се е увеличила заболеваемостта от остри респираторни инфекции за седмица в Ловешка област, съобщи за БТА директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Росица Милчева.
Заради заболяване от грип и остри респираторни заболявания в различните училища в Монтанско към момента отсъстват малък процент от учениците, съобщиха от Регионалното управление по образованието (РУО) в Монтана. Всекидневно ситуацията се следи, засега не е критична и не се налага въвеждане на ограничителни мерки и извънредни ваканции, заявиха от управлението.
Заболеваемостта в област Стара Загора е много под средната за страната, показва седмичната справка на заболелите, съобщи за БТА директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Ваня Карабойдева. По тази причина ние нямаме основание да предприемаме допълнителни противоепидемични мерки, каза още тя.
Кърджали е под епидемичната граница на заболели от грип за обявяване на грипна епидемия или ваканция за учениците, както в други области на страната, каза за БТА директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Виктор Кирчев. По думите му през настоящата седмица не се наблюдава рязко увеличение на заболелите.
Има покачване на заболеваемостта в Плевенско, но сме далеч от епидемичните стойности, коментира за БТА д-р Илиян Минчев, директор на Регионалната здравна инспекция. Заетостта на леглата в детските отделения на болниците в областта по отношение на респираторните заболявания е около половината, добави той.
Броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания в област Разград е завишен, но все още регионът е далеч от обявяване на грипна епидемия, каза за БТА д-р Рени Кирякова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция.
В Русенско се увеличава заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания, съобщи вчера заместник-директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в крайдунавския град д-р Искра Генева.
Четирикратно са се увеличили случаите на остри респираторни заболявания в област Смолян през последната седмица, според данни от интернет сайта на РЗИ – Смолян.