Пластмасата от хранителни опаковки достига мозъка за два часа

1
Ново изследване разкрива притеснителни факти
Ново изследване разкрива притеснителни факти

Ново изследване разкрива притеснителни факти

От известно време знаем, че микропластмасата е в кръвта ни и си проправя път в телата ни чрез ежедневни храни като мляко и месо. Чуждото присъствие на микро- и нанопластмасови частици (MNPs) в нашите тела е опасно по очевидни причини и те потенциално могат да достигнат навсякъде в тялото и да проникнат в живите клетки.

В плашещо потвърждение на тази възможност, ново проучване установи, че полистиролът, широко използвана пластмаса, открита в опаковките на храни, може да бъде открита в мозъка само два часа след поглъщането, пише interestingengineering.com, цитиран от bTV.

Кръвно-мозъчната бариера е мрежа от кръвоносни съдове и тъкани, които помагат на токсините и вредните вещества да не достигнат до мозъка. Кръвно-мозъчната бариера е важна клетъчна бариера, която позволява само вода, кислород, общи анестетици и въглероден диоксид да преминават в мозъка.

„В мозъка пластмасовите частици могат да увеличат риска от възпаление, неврологични разстройства или дори невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер или Паркинсон“, каза Лукас Кенър, водещ автор на изследването.

Изследователите проведоха изследването си върху шест мишки, на три от които бяха перорално приложени полистирол. Те евтаназират мишките два до четири часа след поглъщането, позволявайки на екипа да събере мозъците им и да тества за наличие на пластмаса.

Екипът установи, че MNPs са преминали кръвно-мозъчната бариера и присъстват в мозъците на мишките. Тези пластмасови частици могат да увеличат риска от невровъзпаление и невродегенерация, както се наблюдава в предишни проучвания.

Нашето черво има подобна защитна стена. MNPs могат да влязат в тялото и да преминат през непроницаемите бариери на червата. Как тези частици се пренасят през тези бариери е сложен процес, който зависи от фактори като размер на частиците, химия на повърхността и вида на клетката, с която взаимодействат.

„За да се сведе до минимум потенциалната вреда от микро- и нанопластичните частици за хората и околната среда, от решаващо значение е да се ограничи тяхната употреба, докато се извършват по-нататъшни изследвания на ефектите от MNPs“, каза Кенер.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари