Плащаме с 4% по-висока вноска на ЕС, ГЕРБ и БСП се скараха
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Парламентът одобри решението за системата на собствените ресурси, което касае вноската на България по бюджета на ЕС
"За" предложението гласуваха 102 народни представители, без "против" и с 50 "въздържали се".
На 15 декември 2020 г. в „Официален вестник“ на Европейския съюз бе обнародвано Решение на Съвета от 14 декември 2020 година за системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на решение на ЕС, Евратом, което ще се прилага за периода 2021-2027 г.
Обсъждането на европейско решение, свързано с повишаването на вноската на България към един от финансовите инструменти на ЕС, предизвика тежък сблъсък между ГЕРБ и БСП, пише Факти.бг.
Пред депутатите стоеше задачата да разгледат приетото през декември 2020 г. Решение на Съвета на ЕС за собствените ресурси на съюза, което ще се прилага за новия бюджетен период 2021-2027 г. Това решение е обвързано с мерките за възстановяване от кризата, породена от пандемията. Европейската комисия възнамерява да заеме от капиталовите пазари до 2026 г. средства в размер до 750 млрд. евро за финансиране на новоприетия Инструмент за възстановяване „Следващо поколение ЕС”. За да се осигурят условията за този заем, Европейският съвет е одобрил временно повишение на определени задължения на страните-членки, докато бъдат покрити задълженията на съюза, произтичащи от бъдещите заеми. В резултат на това се очаква вноската на България към бюджета на ЕС да нарасне средногодишно с 4.17 на сто.
По време на дебата в парламента социалистите предупредиха, че решението ще доведе до това страните в Източна Европа да допринасят повече за бюджета на ЕС, отколкото богатите страни-членки.
„Петте най-развити страни на ЕС искат регресивен подход, тоест, болен здрав носи – тяхното увеличение на вноската да се забавя в сравнение с увеличението на вноската на източноевропейските страни. Ние не можем да подкрепим такъв подход, защото той води до свиване на ножицата и на практика до миниране на кохезионната политика на ЕС, където една от основните цели е да се помага на по-слабо развитите страни да могат да се изравнят със средните показатели на ЕС”, обяви соцдепутатът Румен Гечев.
Той настоя депутатите да се въздържат при гласуването на решението и да възложат на българското правителство да продължи да води разговори заедно с другите страни, които са засегнати.
Със студена вода обаче го поля съпартиецът му Драгомир Стойнев, който е председател на парламентарната комисия по европейските въпроси и европейските фондове.
„Това решение е вече взето. Правителството не може да направи задна крачка, защото това решение е взето единодушно от Съвета на ЕС и е съгласувано с Европейския парламент”, обясни Стойнев.
В същото време той нападна премиера Бойко Борисов, че не е направил нищо, за да съгласува позицията на България с парламента по един толкова важен въпрос, преди да го обсъжда с евролидерите.
„Какво е говорил министър-председателят, пазарил ли се е, каква е била неговата политика – това ние, за съжаление, не знаем. Затова от опозицията искаме да имаме дебати и той да дойде тук”, каза соцдепутатът.
От ГЕРБ отвърнаха, че България е получавала и ще продължи да получава от евробюджета в пъти повече от това, което внася. Това обаче ще бъде поставено под въпрос, ако българският парламент откаже да подкрепи решението. „Неприемане от една държава-членка на това решение, означава блокиране на целия бюджет на ЕС за следващия програмен период. Означава България да не получи милиардите, които е предвидено да получи”, каза депутатът от ГЕРБ и шеф на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова.
Тя нападна социалистите, че искат България да взима ресурсите на ЕС, без да дава нищо в замяна. „От тази трибуна чухме внушения, че, видите ли, някой е длъжен да продължава да работи и да дава повече и повече на България и на подобни малки и по-изостанали страни. Това е факт – нетните донори продължават да дават много повече от гледна точка на европейската солидарност. Но не – това не е достатъчно за социалистите. Нали така са научени – някой да работи вместо тях, а те само да консумират. Сега това го искат за държавата. Това е тяхната философия, която винаги е била изповядвана от тяхната политическа сила, и която, не дай си боже, ако дойдат на власт, те ще реализират и в България. Това беше една ясна заявка срещу европейските политики, че България, ако тези хора имат възможност да управляват, би водила политика срещу европейските политики”, гръмко обяви Стоянова.
"Вие 90 на сто сте от БКП. Вие до 90-а година сте били мързеливи, пък сега сте работливи ли? Децата на активните борци ще ни дават акъл ли? Приятен ден!", раздразнено ѝ отговори Румен Гечев.
При последвалото гласуване решението беше одобрено със 102 гласа, против нямаше, а 50 депутати се въздържаха.
С влизане в сила на новото решение се очаква леко увеличение на вноската на Република България в бюджета на ЕС - средногодишно с около 4.17 %.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...