Петя Аврамова даде пример с британските ВиК оператори
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
През 2020 г. в строеж ще бъдат над 100 км скоростни и магистрални участъци от пътната инфраструктура, каза в интервю за БТА министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова.
Това са участъци от магистралите "Хемус" и "Струма", магистрала "Европа", скоростният път Видин-Ботевград, Околовръстното на София между "Младост" и автомагистрала "Тракия".
Министър Аврамова увери, че по всеки един от елементите на тола се работи с голяма отговорност, за да бъде изпълнено планираното и тол системата да влезе в търговска експлоатация най-късно до 1 март 2020 г.
Направените изчисления показват, че повишението на цените на автобусните билети в резултат от въвеждането на тарифите би трябвало да е между 5 и 96 ст., каза министър Аврамова.
При късите автобусни линии като Плевен-Ловеч или Пловдив-Пазарджик тол тарифите ще доведат до поскъпване на билетите между 5 и 15 стотинки. При маршрути със средна или по-голяма дължина поскъпването ще е с 5-6 на сто, но не повече от 96 ст. Билетът от София до Перник например ще поевтинее с 2,2 на сто, тъй като делът на таксуваната мрежа по този маршрут е само 30 процента, коментира министърът. Малко по-голямо е увеличението при по-дългите разстояния. В момента средната цена на билета от София до Русе например е около 21,84 лв. При средна заетост от 20 човека в автобус, цената на винетката на един пътник е 13 ст. Тол таксата на пътник по този маршрут с дължина 316,12 км е 63 ст. и при положение, че мрежата с тол таксуване е 85 процента от целия маршрут, цената на билета ще се повиши на 22,44 лв. или увеличението ще е с около 60 ст., каза министър Аврамова.
Животът ни принуждава да търсим и по-модерни, иновативни решения, коментира министърът поуките от водната криза в Перник.
Тя даде пример с британските ВиК оператори, които разполагат с иновационен фонд, който им помага да подобряват ефективността си, за да се пестят пари и да се подобрява инфраструктурата. При нас няма източници за финансиране на иновативни решения. Но очевидно трябва да се мисли и в тази посока, допълни Петя Аврамова.
Министърът напомни, че Перник е единственият областен център, който в предишния програмен период не успя да се пребори за еврофинансиране на воден цикъл. Сега в новия програмен период бенефициенти са ВиК дружествата и Перник ще има своя воден цикъл, който предвижда инвестиции от 106 млн. лв. за реконструкции в мрежата и подобряване на качеството на услугата. Но за да се реализира този проект, трябва да бъде възстановен нормалният ритъм на работа в дружеството, посочи министърът. Тя призова жителите на града да не се подават на манипулации, включително и по отношение на призивите да не се плащат сметките за вода, защото крайният резултат ще е фалит на дружеството и загуба на еврофинансирането за водния цикъл.
Оперативна програма "Региони в растеж" 2017-2020 се изпълнява много успешно и е добър пример как с европейски средства могат да бъдат преобразени населените места, каза в отговор на друг въпрос министър Аврамова. Към края на ноември са напълно завършени 238 проекта, а разплатените към бенефициенти средства са 1,5 млрд. лева, което е 50 на сто от бюджета на програмата. Общо са договорени 2,6 милиарда лева или за 86 на сто от бюджета на ОПРР имаме яснота как и за какво ще бъде похарчени, посочи още Петя Аврамова.
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Експерт разкрива схемите за онлайн измами
Класически шедьоври оживяват в Русе
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ