Петролът поскъпна
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Причината е политическата несигурност в САЩ и Близкия изток
Котировките на петрола регистрираха покачване в първия ден на азиатската търговия за седмицата, като политическата несигурност в САЩ и Близкия изток допринесе за повишаване на цените на черното злато. Това компенсира негативния ценови натиск, произтичащ от по-силната американска валута и слабото търсене в Китай.
Повишение на котировките
Фючърсите на сорта "Брент" от Северно море, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 15 цента или 0,2% до 85,18 долара за барел. Американският лек суров петрол се покачи с 20 цента или 0,2% до 82,41 долара за барел. Тези покачвания показват устойчивостта на петролния пазар въпреки негативните икономически фактори.
Политическата несигурност като основен двигател
Политическата нестабилност в САЩ, предизвикана от неуспешния опит за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп, оказа значително влияние върху пазарите. Пазарният анализатор на "Ай Джи" (IG) Тони Сикамор отбеляза, че "не можете да пренебрегнете несигурността, че опитът за убийство през уикенда ще раздели още повече страната в навечерието на изборите".
Напрежение в Близкия изток
Преговорите за прекратяване на конфликта между Израел и "Хамас" в ивицата Газа бяха прекратени в събота, въпреки че представител на "Хамас" заяви ден по-късно, че ислямисткото движение не се е оттеглило от дискусиите. Тази ситуация също допринесе за подкрепа на цените на петрола.
Влияние на съкращенията на доставките от ОПЕК+
Петролните пазари са допълнително подкрепени от съкращенията на доставките от страна на ОПЕК+. Министерството на петрола на Ирак заяви, че ще компенсира всяко свръхпроизводство от началото на 2024 г. Това изявление затвърди очакванията за по-стабилни доставки на петрол, което също оказа положително влияние върху цените.
Тенденции на пазара
Миналата седмица сортът "Брент" поевтиня с повече от 1,7% след четири седмици на повишения. Фючърсите на американския лек суров петрол спаднаха с 1,1%, като по-ниските нива на внос на суров петрол в Китай, най-големият вносител на суровината в света, компенсираха ефектите от силното лятно потребление в САЩ.