Петков разговаря със сръбския премиер за енергетика и туризъм
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Двете страни обмислят съвместни туристически пакети и провеждането на общ бизнес форум
Конкретната причина за визитата на българския министър-председател Кирил Петков в Белград е среща със сръбския му колега Ана Бърнабич. С положителна риторика и ясен ориентир за сътрудничество премиерът на Сърбия посрещна Петков, предаде NOVA
„Ще работим заедно и искам да благодаря, защото Сърбия беше една от първите страни, в които направихте посещение, след като станахте премиер. Визитата Ви тук и тази в Северна Македония показват, че искате да насочите вниманието към Западните Балкани. Показахте изключителна посветеност на решаването на нашите проблеми”, каза сръбският министър-председател.
„В наше лице Белград има подкрепящ партньор по пътя си към Европа, увери от своя страна Петков. Важно и за двете страни е поддържането на енергийната сигурност в региона. Затова Сърбия и България ще работят за общ газов пазар на Балканите.
"Трябва да обединим обемите на потребление на газ в целия регион, за да можем заедно да преговаряме за по-ниски цени. Едно е България да иска 3 млрд. куб. м., Сърбия да купи 6 млрд. куб. м., а заедно да купим общо количество с максимална диверсификация". Това увеличава енергийната ни независимост.
Двете страни обмислят и съвместни туристически пакети и провеждането на общ бизнес форум.
Петков не пропусна да коментира пред българските журналисти и темите от деня у нас. Конкретен списък с имена и прякори ще има за прокуратурата. Това увери той в Белград.
„Да обяснява защо не е направила нищо, или да се задейства. Има ясен факт - че има снимка с кюлчета и пачки, че Борисов отговори, че има Мата Хари и знае коя е. Този списък ще бъде внесен от мен, а хубавото е, че той не е някакъв таен списък. Даже ще дам медийните публикации, свързани с всяко едно лице", посочи той.
Петков допълни, че е доволен от решението на Конституционния съд, с което се утвърди правото на министъра на правосъдието да иска оставката на главния прокурор.
„Оттук нататък ключова ще е ролята на Висшия съдебен съвет”, смята Петков.
„Аз съм сигурен , че министърът на правосъдието ще внесе факти, които ясно ще показват, че има неправомерни действия. Беше важно да се знае, че статутът на главния прокурор вече не е, че само Господ е над главата му”, каза премиерът по повод процедурата, която министър Йорданова ще задейства за оставката на главния прокурор Иван Гешев.
По темата за „златните паспорти” Петков смята, че ДПС си прави реклама и политически пиар.
„Ние бяхме първите, които вкарахме проектозакон за премахването им. Още като икономически министър видях схемата и възложих на зам.-министъра Калина Константинова да следи темата. ДПС се опитва да яхне вълната”, каза Петков.