Петър Петров: Споразумението за сигурност и отбрана е "едностранното спонсорство" към Украйна
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
"Възраждане" ще подкрепи само правителство на малцинството
Депутатът от "Възраждане" Петър Петров заяви категорична позиция относно участието на партията в преговорите за съставяне на редовно правителство. В предаването "Говори сега" той потвърди, че формацията няма да участва в разговори с ГЕРБ - СДС.
"Единствените разговори, които 'Възраждане' би подкрепила, е за правителство на малцинството с мандат връчен на 'Възраждане', ако такъв бъде връчен", заяви народният представител.
Приоритет - законът за съдебната власт
Петров подчерта, че все още е рано да се прогнозира дали ще има редовно правителство в рамките на настоящия парламент. Според него първостепенен приоритет е разглеждането на закона за съдебната власт.
"Искаме да предотвратим овладяването на държавата през съдебната власт и да се надяваме, че ще приемем нашия законопроект, който е с два сериозни параграфа, на две гласувания в едно заседание, за да изпреварим датата 16 януари", поясни депутатът.
Критика към споразумението с Украйна
Народният представител изрази острата позиция на "Възраждане" срещу подписването на споразумението за сигурност и отбрана с Украйна, определяйки го като "едностранно спонсорство".
"Анализирах текста му. На страница 11 го има задължението за България да подкрепя енергийната сигурност на Украйна. Разбира се, няма чак конкретика за цените в него, но пък има конкретика, че България ще продължи да стимулира Украйна за период от 10 години, да я изнася в Черноморския регион, включително селскостопанска продукция", посочи Петров.
Той допълни, че срещу 40 конкретни задължения за България, документът предвижда само едно неопределено задължение за Украйна - да продължи своите реформи.