Пенчо Милков: В Русе за пръв път е вдигнат българският военноморски флаг

3

Тук се намира единственият в България Паметник на моряка, отбеляза кметът на Русе

Русе - началото на българското морячество.

Русе, градът на брега на река Дунав, е мястото, където започва историята на българското морячество. Тук се намира единственият в България Паметник на моряка, който е открит на 19 декември 1930 г. в двора на тогавашните флотски казарми, припомня кметът на Русе с пост в социалните мрежи.

Историческо Начало

През 1879 г., само една година след Освобождението на България от османско иго, в Русе за пръв път е вдигнат българският военноморски флаг. Началото на българския военноморски флот е свързано с личността на капитан-лейтенант Александър Конкевич, който е първият командващ на флота и основател на Морското училище. Конкевич е бил околосветски мореплавател, публицист, изобретател и ярък общественик, оставил значителен отпечатък в историята на българското морячество.

Първите Стъпки на Флота

На 31 юли (12 август) 1879 г., в Русе е създаден първообразът на българските военноморски сили от руски флотски офицери. За първи път българският военноморски флаг се развява над четири параходчета, седем парни катера и пет гребни лодки, използвани в Руско-турската война и подарени от Русия. Заедно с корабите новосъздаденият флот получава и полева ремонтна работилница за тяхната поддръжка. Първоначално корабите имат руски екипаж – седем офицери и 58 долни чинове, но с първия набор на Българската армия към флота са зачислени 145 български новобранци.

Капитан-лейтенант Александър Конкевич

Капитан-лейтенант Александър Конкевич, първият командир на българския военен флот, е личност с впечатляваща биография. Той е бил не само военен, но и околосветски мореплавател, публицист и изобретател. Неговият принос към българското морячество е неоценим, като той е и основател на Морското училище, което продължава да обучава бъдещите български моряци и до днес.

140 Години Флотски Оркестър

Днес Русе празнува и 140 години от създаването на флотския оркестър в България. Този оркестър е неразделна част от военноморските сили и участва в множество официални събития и церемонии. На празника беше организиран вълнуващ концерт на оркестъра на Военноморските сили, който събра множество жители и гости на града.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    12
    До Пеню
    За теб ще има пейка като се научиш да пишеш грамотно,неУкосен идиоте
  • 0
    11
    Пеню
    Аууу...голям подвиг,че вдигнали флага.А кой ще постави някоя пейка около този паметник и защо е винаги мръсно и неукосено?
  • 7
    10
    112
    Пенчо само за това става. За ''Златната гъдулка'' ,за Бабин ден '' ,за ''Ден на будителя'' и т.н. За нещо смислено няма мозък и затри всичко в града !Още един път го изберете и Бяла ще стане областен град !
  • 6
    9
    до бенедикт
    Бялото облекло в този възрастов вид за русе е хсрактерно за дърти пе пе расти и стари приятно замогнали се доносници на мвр и групировките от времето на дс.
  • 10
    8
    Бенедикт
    Абе някой няма ли да каже на областния че не му ходи на възрастта да бъде с БЯЛ Панталон цяло лято. От кое село ги намират тия... Това не е официално облекло чобанино селски
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Обикновеният подмазвач се смее, когато шефът му разказва виц.
По-големият подмазвач следи дали другите се смеят!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари