Печалбата на банките ударно расте
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Банките у нас продължават да увеличават печалбата си с двуцифрен темп въпреки безпрецедентно ниските лихви по кредитите през последните три години.
За първото тримесечие на 2019 г. положителният им финансов резултат е в размер на 309 млн. лв., което е с 15.7% повече от печалбата от 267 млн. лв., отчетена за същия период на миналата година. Нарастването е още по-впечатляващо, като се има предвид, че през 2018 г. банките в България постигнаха печалба от 1.67 млрд. лв. с ръст от 40% спрямо предходната година - рекорд от финансовата криза отпреди 10 години насам, пише Вестник СЕГА.
Последните данни на БНБ показват, че банките на първо място увеличават приходите си от основната си дейност - отпускането на кредити и поддържането на депозити. Нетният лихвен доход за първото тримесечие е 685.3 млн. лв. при 645 млн. година преди това, което е увеличение от 6.4%. Обяснението е в ниските лихви по кредитите, което доведе до засилено търсене и отпускане на заеми. В същото време лихвите по депозитите продължават да бъдат рекордно ниски.
По-бързо от приходите от лихви обаче растат нетните приходи от такси и комисиони. За тримесечието те възлизат на 264.6 млн. лв., което е с близо 10% повече спрямо първото тримесечие на миналата година.
В същото време разходите за обезценка на лошите кредити намаляват - от 106 млн. лв. през първото тримесечие на 2018 г. на 86 млн. лв. тази година. За това допринася както изчистването на пакети от необслужвани заеми през последните две години, така и ръстът на доходите и благоприятното икономическо развитие, което позволява редовното погасяване на заемите от страна на домакинствата и бизнеса.
В момента Европейската централна банка извършва преглед на активите на шест банки у нас във връзка с кандидатурата ни за влизане в чакалнята на еврозоната. Проверяват се трите най-големи банки: Уникредит Булбанк, Банка ДСК и ОББ, както и три банки с преобладаващо българско участие: Първа инвестиционна банка, Централна кооперативна банка и Инвестбанк. Експерти прогнозират, че в такава обстановка банките ще бъдат особено внимателни и това може да доведе до понижаване на кредитирането, особено корпоративното.
Засега данните на БНБ показват, че към края на март 2019 г. брутният кредитен портфейл е в размер на 61.8 млрд. лв., което е с 856 млн. лв. (1.4%) повече от края на 2018 г. Увеличение има както в кредитирането на бизнеса с 505 млн. лв. (1.4%), така и на домакинства с 346 млн. лв. (1.6%) и на сектор държавно управление с 30 млн. лв. (4.1%).
Кредитният бум е на фона на безпрецедентно ниски лихви. Средната лихва по ипотечните заеми в левове например доближава 3% - толкова ниски лихви реално не е имало никога в България. По потребителските заеми в левове лихвата се задържа около 8%.
Лихвите по депозитите също продължават да са на исторически ниски нива. За домакинствата доходността върху срочните влогове в края на март е 0.26%. Въпреки това депозитите в банковата система стабилно нарастват - за първото тримесечие те се увеличават с 1.8 млрд. лв. (2%) и достигат 91.5 млрд. лв. Увеличение има при депозитите от всички сектори: домакинства - с 899 млн. лв. (1.7%), кредитни институции - с 443 млн. лв. (8.6%), други финансови предприятия - с 361 млн. лв. (11.2%), държавно управление - със 77 млн. лв. (2.8%), и нефинансови предприятия - с 14 млн. лв. (0.1%).
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Русе ще посрещне Новата година с Графа
Русе ще посрещне Новата година с Графа