Пчеларите настояват земеделците да им плащат данък "опрашване"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Странният налог вече работи в по-големи държави
Въвеждане на данък "опрашване" за земеделските производители поискаха българските пчелари. Предложението идва на фона на една от най-тежките години за бранша, белязана от драстично намален добив на мед и повишена смъртност при пчелите.
Доцент Юлиян Станчев, председател на Областен пчеларски съюз - Плевен и потомствен пчелар, обясни за NOVA значимостта на този сектор: "Пчелата с опрашване осигурява 70% от храната на човечеството".
Световни практики
Идеята за подобен данък не е нова - такава практика съществува от десетилетия в Съединените американски щати. "Където от 100 години се заплаща опрашването. Пчеларите получават високи възнаграждения. Например, миналата година за опрашване на бадема, получават 175 долара на пчелно семейство за опрашване. А то продължава половин година. Кошери се движат от южни щати до Канада и доходът на пчеларя е много висок", споделя доцент Станчев.
Проблеми в сектора
Изкупната цена на меда в България достига едва 4 лева за килограм, докато на дребно цената може да достигне тройно по-високи стойности. Допълнително предизвикателство представлява нерегламентираният внос на мед със съмнително качество.
"Всъщност, този мед се внася от Китай и Украйна в цяла Европа. И другите пчелари са притеснени, защото този мед е по-евтин. Изкуствено е изсушен от влажността на нектара, не се изчакват да бъде изсушен от самите пчели, да бъде запечатан", алармира председателят на Областния пчеларски съюз.
Ниска консумация
Тревожен остава и фактът, че годишната консумация на мед в България е значително по-ниска от средноевропейската - едва 400 грама на човек, докато в съседни държави като Гърция и Турция надхвърля един килограм.