„Пътна полиция“ погва нарушители на пътя с частни съдебни изпълнители

1
Размерът на санкцията скача шест пъти
Размерът на санкцията скача шест пъти Снимка: МВР

Размерът на санкцията скача шест пъти

Нарушители на пътя са ударени със сериозна тесла от КАТ, ако решат да обжалват глоба, като размерът на наказанието им може да скочи до шест пъти.

Причината е, че „Пътна полиция“ избира да събира дълговете си през частни съдебни изпълнители, таксите на които сериозно увеличават крайното платимо от шофьора.

Практика

Практиката става ясна от решение по съдебно дело, за което нарушител алармира, пишат от „Телеграф“. От документа, издаден от районен съд Ихтиман, става ясно, че гражданинът И.А.А губи дело срещу Областната дирекция на МВР (ОДМВР) - София-област. Той е обжалвал наложената му с фиш глоба за 400 лв. от органа на реда за превишение на скоростта. Съдът обаче потвърждава глобата и осъжда пътния нарушител да плати 50 лв. съдебни разноски на областната полицейска дирекция. За този дълг е издаден изпълнителен лист, който е връчен на представител на ОДМВР.

Дълг

Оттам започва и драмата за длъжника. Причината е, че за разлика от дължимата глоба, която отива в централния бюджет и следователно се насочва за изпълнение към Националната агенция по приходите, дългът за съдебните разноски е по бюджета на ОДМВР и събирането му остава за самата полицейска структура. Тя от своя страна се обръща към частен съдебен изпълнител, който да събере дълга. Така гражданинът И.А.А. един ден получава покана за доброволно изпълнение от столичния ЧСИ №848 Росица Андреева. От поканата става ясно, че към дълга от 50 лв. ОДМВР са начислили и 150 лв. възнаграждение за юрисконсулт. Има и законни такси за изпълнителното дело в размер на общо 90 лв. Така задължението от 50 лв. става 290 лв. извън основното задължение от 400 лв. за нарушението.

Ефект

Глобата се събира от НАП. Тя не е работа на полицията. Нейно задължение е само да я издаде и евентуално да я защити в съда. Съдебните разноски обаче са си за полицията и тя има интерес да събере дълга си. В тези случаи много държавни органи се обръщат към нас. Причината е проста - при нас изпълнението е бързо и ефективно и кредиторът може да разчита максимално стегнато да си прибере дълга“, коментира столичен ЧСИ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    3
    Мда
    Е, тези дето се правят на тарикати и обжалват (разбирайки, че са виновни, но разчитайки на някоя процедурна хватка на адвоката си) вече ще знаят, че ако загубят обжалването ще им "влезе" по-навътре.
  • 3
    2
    az
    През частен съдебен изпълнител по-боли, по-принцип съм за когато става въпрос за джигити с хиляди левове неплатени глоби
  • 6
    1
    русенец
    Пътните милиционери вместо да се чудят с кого да правят алъш-вериш, по-добре е да се научат за какув кур са на пътя и какво са длъжни да правят! Баси некадърниците! Иначе по темата, какъв ви е проблема НАП да ви събира вземанията, бе загубеняци безмозъчни? КАТ, ДАИ, АПИ, прокуратурата и съда са виновни за обстановката по пътищата и кръвта, която се лее там!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари