Първите дози от антигенната ваксина "Новавакс" пристигат у нас през март

0
Но все още няма окончателни данни от клиничните изпитвания, заяви директорът на ИАЛ
Но все още няма окончателни данни от клиничните изпитвания, заяви директорът на ИАЛ Снимка: Ройтерс

България е заявила и 10 000 дози за инактивираната ваксина на "Валнева", но все още няма окончателни данни от клиничните изпитвания, заяви директорът на ИАЛ

Петата ваксина, която е първата антигенна или протеинна ваксина, тази на "Новавакс", я очакваме в България през месец март. Това заяви в интервю за БНР Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.

По думите му към момента в нито една държава членка няма извършени доставки от нея.

"Министерството на здравеопазването провежда в момента разговори с Европейската комисия за осигуряване на количества и от тази ваксина за нашата страна. Ще има развитие в тази посока и ще имаме доставки и от нея. За количества не мога да уточня все още", съобщи Богдан Кирилов.

Той уточни, че данните сочат 90 на сто ефикасност на ваксината на "Новавакс" по отношение на симптоматично и тежко протичане, като първоначалните данни показват и ефикасност спрямо варианта "Омикрон", но са необходими още клинични проучвания, защото ваксината не е прилагана в много държави. Компанията трябва да предостави и тези данни на ЕМА в следващите седмици.

Очаква се одобрение и за другата антигенна ваксина - на фирмите "Sanofi/Glaxo, допълни Богдан Кирилов. България е заявила и 10 000 дози за инактивираната ваксина на "Валнева", но все още няма окончателни данни от клиничните изпитвания, но към средата на годината би следвало да има окончателна оценка.

Кирилов обясни още, че най-много дози имаме от ваксината на "Янсен", след това ваксината на "Пфайфзер/Бионтех", следват по количества ваксините на "Модерна" и на "АстраЗенека".

Директорът на ИАЛ съобщи, че двете нови лекарства срещу Covid-19 - на фирмите "Пфайзер" и "Мерк", ще бъдат достъпни за нашата държава. Те ще се прилагат като таблетни форми в ранен етап на болестта, преди да се стигне до усложнения.

500 деца до 11 години са ваксинирани у нас, от 12 до 15 години - 11 000, а от 16- 17 години още 10 хиляди са имунизираните деца. По думите на Кирилов и за новите ваксини, в съответствие с препоръките, компаниите трябва да предоставят педиатричен план, след получаването на разрешение за употреба.

Няма съобщени тежки странични реакции при ваксинираните деца у нас, посочи още той.

За децата от 12 до 18 години има 8 съобщения за странични реакции, които са стандартните и са леки, като преминават до 48 часа, категоричен беше директорът на ИАЛ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари