Пари от ЕС само срещу върховенство на закона и свобода на медиите
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 3
Страните на Европейския съюз трябва да получават пари от бюджета на блока и от фонда за възстановяване от Covid-19, само ако разполагат със независима съдебна система и работещи предпазни мерки срещу корупцията
Това заяви зам.-председателят на Европейската комисия Вера Юрова по време на разговорите между националните министри на правосъдието, цитирана от Reuters.
27-те национални лидери на ЕС ще се срещнат следващата седмица в Брюксел, за да прехвърлят близо 2 трлн. евро в общия бюджет на Блока за периода 2021-27 г. и допълнителни средства за подпомагане на растежа в една от най-тежките кризи за века. Условията, свързани с получаването на парите - независимо дали са свързани с демократичните стандарти или с икономическите реформи - са сред най-големите спорове, които досега не позволяват да се постигне необходимото единодушно споразумение между всички държави членки.
„Върховенството на закона трябва да бъде условието за разпределение на парите от ЕС“, каза Вера Юрова.
Сред необходимите изисквания тя посочи „функционираща съдебна система“ и мощни механизми за борба с корупцията. Това идва като предупреждение за Полша и Унгария, които имат тежък сблъсък с ЕК заради нивото на държавен контрол върху съдебната система, както и Румъния и България, където бедността и корупцията остават на изключително високи нива повече от десетилетие след присъединяването към ЕС.
„Спирането на парите е нещо, което не бих искала да виждам, но трябва да имаме в правния си ред някаква гаранция, че ако нещата наистина се объркат в държава членка, тогава парите на данъкоплатците няма да могат да бъдат прахосани“, заяви Юрова.
Тя заяви, че пандемията е вид демократичен „стрес тест“ за Европа. Колегата й, еврокомисарят по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс, подчерта, че Брюксел ще продължи да следи Унгария, където премиерът Виктор Орбан се отказа от някои специални правомощия, предоставени на фона на коронавирусната криза.
„Трябва да защитим върховенството на закона и правото на свобода с парламентарен контрол, независима съдебна система и свободни медии. Свободите не трябва да бъдат ограничавани дори с един ден по-дълъг от абсолютно необходимото“, заяви министърът на правосъдието Кристин Ламбрехт от Германия, която понастоящем е член на ЕС по силата на ротационно председателство.
Юрова заяви още, че трябва да се увеличи политическата и финансовата подкрепа за свободата и разнообразието на медиите. „Това е особено важно за нашите демокрации“, добави тя. Юрова посочи, че пандемията е довела до невиждан мащаб на инфодемия - поток от невярна и подвеждаща информация. По нейните думи това носи вреди за обществото и за здравето на хората.
По нейните думи опитите за външна намеса в живота на европейското общество са били наблюдавани и при изборите за евродепутати през 2019 година. Заплахата от външно влияние е истинска и сложна, трябва да се предпазим. „Почти половината европейци се информират за европейската и националната политика онлайн“, посочи Юрова.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...