Откриха находки на динозаври край Трън

1

Екипът на НПМ - БАН откри над 30 нови фосила, включително запазена кост от динозавър

Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при Българската академия на науките успешно приключи с нови и значими открития в района на град Трън. Изследването се проведе от 2 до 10 август и привлече вниманието на научната общност с редица интересни находки, които обещават да хвърлят светлина върху древната фауна на България.

Под ръководството на доцент Латинка Христова, екипът на експедицията, състоящ се от палеонтолози и доброволци от различни институти на БАН, успя да събере над 30 нови вкаменелости. Сред тях особено впечатляваща е почти изцяло запазена кост от едро влечуго, вероятно динозавър, открита от Ралица Богданова. Костта, макар и напукана, е внимателно извадена със специален гипсов калъп, за да бъде транспортирана безопасно до София, където ще бъде почистена и определена.

Интересен е фактът, че костта е намерена в скала, в която до момента са откривани само останки от земноводни и риби, което може да доведе до преоценка на палеоекологичната картина на района.

Други находки от експедицията включват зъби от крокодилоподобни, люспи от костни риби, както и фрагменти от кости на земноводни. Откритието на фосилизирани семена и ядки от растения показва, че растителността в района е била многообразна, допринасяйки за разширяване на знанията за палеофлората на България.

Особено любопитни са два миниатюрни фосила с неуточнена таксономична принадлежност. Те наподобяват откриваните в Централна Европа вкаменелости, за които се смята, че представляват яйца на насекоми от мезозоя. Ако това се потвърди, находките от Трън ще станат първите доказателства за съществуването на мезозойски насекоми в България.

Освен работата на основното находище, палеонтолозите са извършили и обходи в околните райони, като са идентифицирали нови седиментни скали, потенциално съдържащи фосили. Анализът на тези скални проби ще помогне на учените да определят възрастта и особеностите на природната обстановка, в която са се натрупали тези отложения, и може да разкрие ново находище на гръбначна фауна от горната креда в България.

Финансирането на тази експедиция бе осигурено от Националния фонд „Научни изследвания“, което подчертава значимостта на проекта за научната общност в страната.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Гинес
    От шопкия динозавър по-големо нема! :)
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари