Откриха антитяло, ефективно срещу почти всички щамове на КОВИД
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Благодарение на експерименти върху лабораторни мишки, американски учени идентифицираха антитяло, което ефективно неутрализира почти всички известни разновидности на новия тип коронавирус
Резултатите от изследването са публикувани в научното списание Immunity, пише БГНЕС.
Учените не са напълно сигурни, че ваксините, разработени въз основа на първоначалните варианти на вируса, ще работят също толкова добре с неговите мутирали версии, така че те не спират да изследват различни антитела срещу SARS-CoV-2 и как те действат върху патогена COVID-19.
За да инфектира клетката, новия тип коронавирус използва така наречения шипов протеин. С помощта на така наречения рецептор-свързващ участък (RBD), той се прикрепя към ACE2 рецептора и чрез него се придвижва по-нататък в човешкото тяло. Един от начините за борба с вируса е да се предотврати присъединяването на шиповия протеин към ACE2. Това може да стане по-специално чрез т. н. неутрализиращи антитела.
В ново проучване, посветено на търсенето на такива антитела, лекари, ръководени от Майкъл Даймънд от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, инжектират рецептор-свързващ участък на коронавируса в тялото на мишки. След като изчакали животните да образуват антитела срещу SARS-CoV-2, учените са изолирали 43 такива антитела.
Петри, Даймънд и колегите му открили как тези антитела могат да се борят срещу коронавируса. След това деветте най-ефективни били тествани при мишки, заразени с оригиналния вариант на SARS-CoV-2.
Учените тествали действието на две антитела, които се представили по-добре от другите и в двата теста върху най-често срещаните видове вируси - алфа, бета, гама, делта, каппа и йота варианти, както и няколко други. Антитялото SARS2-38 се справило най-добре с тях. "Човешката" версия на това антитяло също защитава мишките от капа и бета варианти. Във втория случай резултатът, според учените, може да се нарече изключителен, тъй като бета вариантът е особено добър в устояването на антителата.
Също така Даймън и колегите му са идентифицирали мутации в SARS-CoV-2, които могат да попречат на работата на антитялото SARS2-38. Досега те се откриват само в 0,04%, което прави антитялото обещаваща основа за терапия срещу голям брой разновидности на новия тип коронавирус.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе