От парно до климатик: Кой е най-изгодният начин за отопление през зима 2024?

1
Експерти изчислиха месечните сметки за отопление
Експерти изчислиха месечните сметки за отопление

Експерти изчислиха месечните сметки за отопление

Предстоящият зимен сезон се очертава като особено труден за българските пенсионери, които ще се изправят пред значителни разходи за отопление, независимо от избрания метод - дърва, газ, климатици или централно парно отопление. Въпреки лекото понижение в цените на парното в страната спрямо миналата година, благодарение на драстичното поевтиняване на природния газ, финансовото бреме за най-уязвимите групи от обществото остава тежко.

Според изчисления, базирани на текущите тарифи, сметката за отопление с централно парно на апартамент от 80 квадратни метра в столицата София през най-студените месеци се очаква да достигне малко над 350 лева. Това представлява значителна част от минималната пенсия за стаж и възраст, която в момента е 580 лева.

За пенсионер, живеещ сам и разчитащ на минимална пенсия, след плащането на сметката за отопление остават едва 230 лева месечно за покриване на всички останали жизненонеобходими разходи, включително храна, електричество, вода, телевизия, телефон и лекарства. Тази финансова реалност принуждава много пенсионери да прибягват до отопление само на една стая от жилището си, за да намалят разходите.

Националният статистически институт (НСИ) предоставя тревожни данни, според които всяко пето домакинство (20,7%) няма финансовата възможност да отоплява адекватно дома си. Сред пенсионерите този процент е още по-висок. Данните на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че над 35% от пенсионерите с пенсия за стаж и възраст, или малко над 500 000 души, получават минималната пенсия от 580 лева.

Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че през миналата зима ставката на данък добавена стойност (ДДС) за парното беше върната на стандартното ниво от 20%, което доведе до значително увеличение на сметките за отопление. Това се случи въпреки намалената ставка на ДДС от 9% за някои други стоки и услуги.

Интересно е да се отбележи, че въпреки понижението в цената на природния газ до нива, близки до тези преди енергийната криза и конфликта в Украйна, крайните потребители продължават да плащат значително по-високи цени за парно отопление. Например, през ноември 2021 година цената на парното в София е била 98,48 лева за мегаватчас, докато сега е 128,25 лева за мегаватчас, което представлява поскъпване с над 30% за период от три години, при положение че цената на газа в момента е по-ниска.

Алтернативните методи за отопление също представляват значителен разход. Отоплението с дърва и екобрикети се очертава като по-икономична опция в сравнение с централното парно. Природният газ, макар и малко по-скъп от дървата и екобрикетите, също се очаква да бъде по-изгоден от парното тази година, ако не настъпят непредвидени кризи на пазара.

За сравнение, през октомври миналата година "Булгаргаз" е продавал газ на цена от 60,41 лева за мегаватчас без акциз и ДДС. В момента цената е малко по-висока - 63,72 лева за мегаватчас, което води до леко поскъпване на горивото за домакинствата. Въпреки това, настоящата цена остава по-ниска от тази през ноември 2021 година, когато е била 93,19 лева за мегаватчас.

За апартамент от приблизително 80 квадратни метра в София, сметките за парно през най-студените месеци на миналата година са достигали около 380 лева. Прогнозите за тази зима, при сходни температури, предвиждат малко по-нисък разход - около 350 лева месечно. Ако през миналия отоплителен сезон общата сметка за парно е била 1400 лева, очакванията за тази зима са за около 100 лева по-малко, при условие че зимата не е по-студена.

Отоплението с дизелово гориво, макар и по-евтино от миналата година поради стабилизирането на цените на горивата, остава скъпа опция. Използването на електрически котел или пропан-бутан за отопление е по-икономично, но все пак представлява значителен разход.

Климатиците се очертават като най-изгодната опция за отопление към момента. Съвременните климатични системи, особено хиперинверторните модели, са изключително енергоефективни, с коефициент на трансформация на енергията при отопление и охлаждане, надвишаващ 5 към 1. За апартамент от 80 квадратни метра, при текущите цени, месечният разход за отопление с климатик от висок клас се оценява на около 200 лева, което е почти двойно по-малко от разхода за парно отопление.

Важно е да се отбележи, че изгодността на климатиците за отопление се дължи на регулираните от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цени на електроенергията за битови потребители. Въпреки това, от 1 юли цената на тока за домакинствата беше повишена средно с 1,77%, което ще се отрази на сметките през зимния сезон.

Предстоящият преход към свободния пазар на електроенергия в края на 2025 година може да доведе до значително повишение на цените на тока, което ще промени съществено картината на разходите за отопление в бъдеще.

В заключение, предстоящият зимен сезон поставя сериозни финансови предизвикателства пред българските пенсионери и домакинства с ниски доходи. Въпреки лекото понижение в цените на някои енергийни източници, общите разходи за отопление остават високи спрямо доходите на значителна част от населението. Това налага внимателно планиране на бюджета и обмисляне на различни варианти за отопление, за да се осигури комфорт през зимата при възможно най-ниски разходи.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    Потребител
    Със съвременен газов котел- на газ. Особено ако отчитаме отопление и топла вода. А топлата вода е целогодишно перо. Не правя реклама и не ми се спори, който както си прецени.
  • 1
    3
    Само Минавам
    Само за протокола, идеята на парното е, че това е отпадъчен продукт от охлаждането на турбините с които ТЕЦ-овете произвеждат ток. От което следва, че цената на парното е част от цената на тока, която плащат всички. Да го обясня по-подробно: ако спрем централното парно (изхвърлим отпадъчният продукт в атмосферата) - цената на електрическата енергия ще се увеличи с липсващите такси от парното. Нафтата, също е била изхвърляна половин век като отпадъчен продукт след преработката на нефта, докато не се сетим да я използваме... Такава е била идеята, как са го направили е друга тема. Но теза: като премахнем парното и всички ще заживеем в един богат свят преливащ от любов и ще настане глобален мир - не е сериозно.
  • 2
    2
    Аре стига!
    Наистина, стига с това парно. Сериозно ли сме чак толкова неграмотни, за да допуснем, че топлина създадена и пренасяна по десетки километри тръби е ефективен начин за отопление? Що за отчайващо малоумие е това! Това е технология на 200 години. Замръзнали сме там някъде. Хората по света са изобретили електричеството, термопомпи, полупроводници, микро-електроника, летят в космоса, а ние се радваме на котел в ТЕЦ, на който му седи табелката: "Произведено в Чехия 1936 година". Работещите в ТЕЦ-а ще го потвърдят. В Япония никога не е имало такова безумие като "парно". На парно се радват крадливите комунета на които съседите им от години в чужбина им плащат сметките. Е, аре стига!
  • 2
    1
    Тарикат
    Клима!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

От нашия клас само Мишо е останал в България...
- Браво на него! Патриот!
- У затвора е...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари