От 1 август влизат в сила правилата за бащински отпуск

2
2 месеца за отглеждане на дете се полага на бащите според направените промени в Кодекса на труда
2 месеца за отглеждане на дете се полага на бащите според направените промени в Кодекса на труда

Още от понеделник бащите у нас ще могат да ползват нов вид платен отпуск - 2 месеца за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

За времето на този отпуск ще се полага и обезщетение от НОИ, което ще е равно на получаваното от майките през втората година на детето - 710 лв. месечно. Това решиха депутатите, на които стигнаха осем минути да приемат промени в един от най-важните закони в социалната сфера - Кодекса на труда, информира СЕГА. Всички политически сили без ДПС подкрепиха проекта на правителството. От ДПС той получи само един глас, а 13 депутати се въздържаха. ИТН обаче дадоха само два гласа.

Регламентирането на платен бащински отпуск е по линия на европейска директива. Същите права се въвеждат и за осиновителите. Според директивата държавите членки трябва да осигурят индивидуално право на отпуск за полагане на грижи за дете на всеки един от родителите с продължителност четири месеца, два месеца от които не могат да бъдат прехвърляни на другия родител. За периода на този отпуск е задължително да се определи заплащане или обезщетение по начин, улесняващ ползването му от двамата родители. Именно такъв самостоятелен отпуск с обезщетение липсваше за бащите у нас.

За да ползва новия отпуск, бащата не трябва да се е възползвал от другите възможности за бащински отпуск в КТ - те всички са свързани с правото на майката да преотстъпи част от своя отпуск на бащата. За да ползва и обезщетение за този отпуск пък, мъжът трябва да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск.

С приемането на новите текстове за едно семейство с дете на възраст между 2 и 8 г. на практика става по-изгодно да ползва бащински отпуск при нужда. Това е така, защото за майките отпускът след навършването на 2 г. на детето е само в неплатена форма. Те обаче имат право на 410 дни отпуск за бременност и раждане, през което време получават 90% от дохода си, както и още една година т.нар. ниско платено майчинство (за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, през което време получават обезщетение, равно в момента на минималната заплата). За бащите до този момент имаше едва 15 дни отпуск със заплащане, който да не зависи от волята на майката.

Припомняме какви отпуски за отглеждане на дете ще има от 1 август у нас:

- майката има право на 410 дни отпуск за бременност и раждане, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането. След шестия месец майката може да прехвърли остатъка от отпуска на бащата. За този период се изплаща обезщетение от НОИ в размер 90% от осигурителния доход;

- бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение, като за това време получава обезщетение от НОИ, което също е 90% от осигурителния доход;

- майката има право на неплатен отпуск от още една година за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. През това време получава 710 лв. месечно;

- осиновителка има право на отпуск за отглеждане на дете до 5-годишна възраст, като 6 месеца след осиновяването на детето може да прехвърли отпуска на съпруга си. През това време получава обезщетение в размер 90% от дохода;

- всеки от родителите (осиновителите) има право да ползва неплатен отпуск до 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие;

- бащата има право на отпуск за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст в размер 2 месеца, като през това време му се полага обезщетение от 710 лв. месечно (сумата се определя с бюджета на държавното обществено осигуряване).

ЛИЧЕН ЖИВОТ

В Кодекса на труда за пръв път се регламентират и възможности за по-добро съвместяване на личния и служебния живот. Както "Сега" писа, те са формални и не пораждат съществени задължения за работодателя, но все пак са известна стъпка напред.

С цел по-добро съвместяване на трудовите и семейните задължения, човек ще има възможност при нужда да поиска за известно време работа от разстояние, изменение на работното време или разпределението му, както и други промени в трудовото правоотношение. Тази възможност се дава на родителите на деца до 8-годишна възраст, а за пръв път и на хора, които полагат грижа за родител, съпруг или други роднини по права линия поради медицински или други сериозни причини.

Възможността да се иска промяна в работното време обаче не обвързва работодателя със задължението да я предостави. Ако работодателят не е съгласен с искането, единственото му задължение е да даде в 14-дневен срок мотивиран писмен отговор за отказа си.

До този момент право да искат по-облекчен режим на работа бе регламентирано в Кодекса единствено за завръщащите се от отпуск по майчинство.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари