Остър недостиг на педиатри и детски специалисти у нас
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Тази липса се усеща най-сериозно в детските градини и яслите
Тежък недостиг на педиатри и други детски специалисти у нас. Данните на Националната статистика сочат, че на 10 000 души се падат по 42 медицински сестри. Тази липса се усеща най-сериозно в детските градини и яслите, отбелязва NOVA.
Регистрите у нас показват, че педиатрите намаляват с всяка следваща година. И ако през 2020-а детските специалисти, работещи със Здравната каса, са били 872-ма, то миналата година броят им е паднал до 755. Или със 117 души по-малко. Сред причините са възнагражденията, реализацията и дори възрастта на педиатрите.
Един от най-трудните избори на родителите е при кой педиатър да запишат детето си. Светла Цанкова се е доверила на лекар в предпенсионна възраст.
„От една страна, когато педиатърът е по-възрастен, това за родителите е успокоение, че има достатъчно натрупан опит и сме спокойни, че знае как да реагира във всяка ситуация. Но естествено си задаваме и въпроса – когато тези педиатри след 4-5 години излязат в пенсия, към кого ще се обърнем?”, обяснява Светла.
Средната възраст на педиатрите у нас е около 60 години, което е и един от факторите броят на тези специалисти да намалява с всяка следваща година. Но има и други причини.
„Заплащането е едно от основните неща. Това да те води любовта към работата и към пациентите е едно, но когато се прибереш вкъщи и отидеш до магазина – също има значение”, обясни д-р Тодор Тодоров.
„Започнахме с подобряване на заплащането. Това повишение на заплатите е твърде закъсняло и не е достатъчно, но сме длъжни да направим поне първата крачка”, заяви д-р Таня Андреева, съветник на здравния министър и педиатър.
А като място за развитие специалистите виждат нереализирания проект за Национална педиатрия.
„Ако 2018 бяхме започнали изграждането на националната детска болница спрямо европейските и световни стандарти, ние днес можехме да бъдем на финалната права. Но истината е, че започваме изграждането на национална детска болница на ниво под нулата”, заяви д-р Андреева.
За родителите тази педиатрия ще е край на лутането им от болница в болница.
„Имам късмета моето дете да е доста здраво и не сме имали много спешни ситуации, но родителите обменяме информация и знам колко е притеснително, когато трябва да се търси помощ и тъй като няма детска специализирана болница”, коментира Светла.
„Искрено се надявам някой ден в близкото бъдеще да съм педиатър, който работи в Националната детска болница”, заяви д-р Андреева.