OpenAI изненадващо представи модела Deep Research
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Изкуственият интелект ще помага на експертите в сложни анализи
OpenAI представи нов инструмент в платформата ChatGPT, наречен Deep Research, който ще позволява на потребителите да извършват комплексни изследователски задачи за минути вместо часове.
Според официалното съобщение на технологичния гигант, Deep Research е създаден да подпомага професионалисти от различни области като наука, инженерство, финанси и политика, където се изисква прецизен анализ на големи обеми от информация.
Новият инструмент ще бъде интегриран директно в ChatGPT чрез специален бутон, като ще предоставя възможност за синтезиране на данни от различни източници и създаване на подробни аналитични доклади.
„Deep Research е способен да извършва задълбочени проучвания само за десетина минути, които иначе биха отнели на хората много часове", споделят от OpenAI.
Разработката идва в момент на засилена конкуренция от страна на китайската компания DeepSeek, която наскоро представи свой безплатен чатбот, базиран на модела R1. Технологичните анализатори отбелязват, че китайският продукт демонстрира впечатляващи възможности за обработка на текст, изображения и PDF файлове.
Нови функционалности
Deep Research ще може да предоставя и персонализирани препоръки за потребителите при избор на продукти като автомобили, домакински уреди и мебели. Времето за изпълнение на сложните анализи варира между 5 и 30 минути, като потребителите получават известие при завършване на проучването.
От компанията съобщават, че работят по добавянето на нови функции, включително интегриране на изображения и визуализация на данни в докладите.
Други нови продукти
Само седмица по-рано OpenAI представи AI агента Operator, насочен към електронната търговия. Той може да резервира самолетни билети, места в ресторанти и да извършва онлайн покупки. В момента услугата е достъпна само за потребителите на ChatGPT Pro в САЩ.
Компанията също така пусна икономичния модел о3-mini, специализиран за работа в областите наука, технологии, инженерство и математика (STEM).