Опасност от екокатастрофа: Потънал кораб заплашва река Дунав
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Граждани сигнализират за бездействие на компетентните органи
Потънал кораб край Свищов заплашва река Дунав с екологична катастрофа, алармират от екоорганизацията "Зелени патрули". Според сигнала, изпратен до редакцията на "Dunavmost", плавателният съд е потънал преди около две седмици, но информацията е била умишлено прикривана от властите.
Инцидентът е станал в близост до град Свищов, срещу бившия ТЕЦ Свилоза. По надолу по течението се намира защитената зона "Остров Вардим", която е с европейско значение и е дом на десетки изчезващи защитени диви видове. Потъналият плавателен съд, който тежи 212.976 тона, според обявата на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АППД) за продажбата му, е собственост на едноличен търговец (ЕТ). В медийни публикации е посочено, че това предприятие е санкционирано нееднократно за действия против околната среда.
Според Стефан Белоев от "Зелени патрули", корабът е оставен в негодно състояние от експлоатиращото го предприятие "Кали 89 - Румен Романов", което е довело до неговото потъване. Гражданите се питат защо инцидентът се крие от обществеността и защо не са предприети никакви действия за предотвратяване на екологичната катастрофа.
"Зелени патрули" изразяват възмущението си от бездействието на отговорните институции – Морска администрация, РИОСВ – Велико Търново и Басейнова дирекция. Те настояват за спешни мерки за изваждане на кораба и предотвратяване на екологична катастрофа.
"Не можем да допуснем поредното безотговорно замърсяване на Дунав. Това застрашава не само речната флора и фауна, но и здравето на хилядите хора, които се къпят в реката през лятото", заяви Стефан Белоев от "Зелени патрули".
Въпроси към компетентните органи
В сигнала се поставят въпроси към компетентните органи - Морска администрация, Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Велико Търново и Басейнова дирекция. Гражданите настояват за спешни мерки за изваждането на кораба и безопасното премахване на токсичните материали, за да се предотврати замърсяването на водите на Дунав и да се защити здравето на хиляди граждани, които се къпят в реката през горещите летни дни.
Екологичните активисти подчертават, че защитената зона "Остров Вардим" е от изключително значение за опазването на биологичното разнообразие в региона. Те настояват за прозрачност и отговорност от страна на компетентните органи, за да се гарантира, че ще бъдат предприети всички необходими мерки за справяне с инцидента.
Докладвай този коментар за нередност
×Какво ли има: на кораба, че си мълчат.Надявам се скоро да разберем след публикацията в Дунав мост.Колкото до басейнова дирекция, се оказва куха институция.Само разходи по заплати на безхаберници .Да оставят те от години само по около 10% от язовир "Пясъчник" и не го пълнят, а сега крокодилски реват за екокатастрофа Каква е причината, не казват Същият не е ремонтиран от половин век.Извод :да се закрие Бас.дирекция и проверки до дупка за безстопанственост.