Опасни ли са жегите за домашните любимци?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Ветеринарни съвети за справяне с високите температури и защита на животните
Летните месеци носят със себе си не само радост и слънчеви дни, но и предизвикателства за нашите домашни любимци. Високите температури могат да бъдат сериозен риск за тях, особено ако не се вземат подходящи мерки за тяхното благополучие. Доктор Гергана Герасимова, специалист по ветеринарна дерматология и микробиология, дава полезни съвети как да се грижим за любимците си през горещите летни дни.
Охлаждане и разходки: Как да осигурим комфорт на домашните си любимци
Основният проблем при животните е, че те не могат да се охлаждат по същия начин като хората. Те не се потят и затова терморегулацията им е затруднена. Ветеринарят подчертава, че е от съществено значение да поддържаме околната среда на животните охладена. Климатизираните помещения са идеален вариант, но трябва да се внимава животното да няма пряк достъп до климатика. Освен това, охлаждащи постелки и бутилки с хладка вода могат да помогнат за допълнително охлаждане.
Разходките трябва да бъдат ограничени до сутрин и вечер, когато температурите са по-ниски. Горещият асфалт може да изгори лапите на животните, затова е важно да се избягват разходки през обедните часове. Поддържането на козината също играе важна роля – животните трябва да се поддържат сресани, но не и изцяло обръснати, тъй като козината има термоизолационна функция.
Слънцезащита за животни: Как да предпазим кожата им
Доктор Герасимова препоръчва използването на слънцезащитни кремове, но с уговорката те да бъдат предназначени специално за животни. Човешките кремове могат да съдържат съставки, които са токсични за животните, особено за котките. Най-уязвими са участъците без козина като уши и корем, както и животни с кожни заболявания.
Рискови породи и специални грижи за тях
Някои породи кучета и котки са по-податливи на прегряване. Това са така наречените брахицефални породи – животни със скъсени муцуни като френски булдози, мопсове и персийски котки. Тези породи имат затруднено дишане и по-ниска сатурация, което ги прави по-уязвими на високи температури.
Особени грижи за по-екзотични домашни любимци
Зайците и чинчилите също са силно податливи на топлинен стрес. Тези животни трябва да бъдат държани в климатизирани помещения с температура между 18 и 20 градуса. Те нямат потни жлези и затова трябва да имат достатъчно пространство за охлаждане.
Ваканции с домашни любимци: Как да избегнем стреса
Когато става въпрос за пътуване, котките предпочитат да останат в познатата си среда, тъй като са силно привързани към нея. Смяната на обстановката може да доведе до сериозен стрес. При кучетата решението е индивидуално – някои обичат да пътуват, докато за други това е източник на стрес.
Грижа за бездомните животни
Оставянето на вода за бездомни животни е важна практика, особено през лятото, когато намирането на източник на вода е трудно. Мазните и пикантни храни трябва да се избягват. Иновативен начин за охлаждане е замразяване на бульон в ледени кубчета, които животните могат да ближат.
Как да разпознаем признаците на топлинен удар
Топлинният удар при животните е сериозно състояние, което може да се разпознае по неадекватно поведение, залитане, учестено дишане и изпъкнали очни ябълки. Ако забележите тези признаци, е важно веднага да охладите животното и да потърсите ветеринарна помощ. Никога не оставяйте животно в затворена кола, тъй като температурите вътре могат да се покачат до фатални нива.