Опасни електрически кабели заливат българския пазар

0
Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) алармира за сериозна заплаха за безопасността на потребителите
Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) алармира за сериозна заплаха за безопасността на потребителите

Кабелите "менте" обаче не се отличават външно по нищо от "истинските". Как да ги познаете

Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) алармира за сериозна заплаха за безопасността на потребителите.

Електрически кабели с неясен произход и съмнително качество заливат българския пазар, предупреждават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Според асоциацията, тези кабели се внасят предимно от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина и се използват най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване.

Растящо търсене и нарастващи рискове

През последните години търсенето на електрически кабели значително нараства поради бума в строителството. Въпреки това, експертите от БАСЕЛ предупреждават, че кабелите трябва да отговарят стриктно на стандартите за производство. Компромисите в качеството могат да доведат до повреди в електрическите инсталации, пожари и да застрашат човешкия живот.

Кабели от внос преминават българската граница с официални документи, но ментетата не се отличават външно по нищо от истинските“, отбелязват от асоциацията. Това прави невъзможно за строителите, проектантите и потребителите да разпознаят кои кабели носят риск от аварии и опасност за здравето.

Липсващ контрол и стандартизация

Един от основните проблеми, на които се спират от БАСЕЛ, е липсата на нормативна база за контрол на вноса на кабелни изделия в България. Контролните органи не извършват проверки за качеството и съответствието на продуктите с изискванията на стандартите.

„Българският потребител трябва да има гаранция за качество, защото евтиното изделие може да доведе до големи проблеми“, коментират експертите.

Практики в Европейския съюз

В много страни от Европейския съюз се изисква задължителна сертификация от акредитирана национална лаборатория, която да докаже съответствие на продукта от внос със стандартите. Германия, Франция, Хърватска, Чехия и Полша са сред страните, където при внос на кабели се изискват сертификати от местни акредитирани лаборатории. Подобни практики спират вноса на фалшификати и предпазват хората от опасни стоки.

Предложения за подобряване на контрола

От БАСЕЛ настояват и в България да се въведе задължителната сертификация и контрол на вноса на кабелни изделия от трети страни чрез редовни проверки. Асоциацията вече е изпратила предложение с мерки за ограничаване вноса на опасни електрически кабели до Министерство на икономиката.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари