Одобриха ваксина срещу чикунгуня

0
Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо
Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо

Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) даде зелена светлина на първата произведена в Европа ваксина срещу вируса на чикунгуня, предаван на хората от тигровия комар, предупреждавайки, че изменението на климата може да благоприятства разпространението на болестта, предаде АФП и БТА.

Заразяването с вируса на чикунгуня е съпътствано от симптоми като висока температура и увреждане на ставите, което често е инвалидизиращо.

Европейската агенция по лекарствата издаде разрешение за пускане на пазара на ваксината Ixchiq, произведена от европейската компания "Валнева Австрия" (Valneva Austria) - последната стъпка преди издаването на разрешение от Европейската комисия.

Ваксината под формата на еднократна доза стимулира производството на неутрализиращи антитела в организма 28 дни след прилагането ѝ на хора над 18 години.

Защитата, осигурена от ваксината, продължава шест месеца след поставянето на дозата.

Заболяването, причинено от вируса, засяга предимно хора, живеещи в тропическите и субтропическите региони, отбелязват от Европейската агенция по лекарствата.

Чикунгуня не е ендемична в Европа, тъй като повечето пациенти са се заразили по време на пътуване извън европейския континент, посочва базираната в Амстердам агенция.

Разпространението на комарите, които пренасят вируса на чикунгуня, в резултат на климатичните промени, може да доведе до появата на случаи на чикунгуня в региони, които преди това са били пощадени, предупреждава Европейската агенция по лекарствата.

Според агенцията увеличаването на случаите на болести, пренасяни от комари, е ясен пример за въздействието на изменението на климата върху здравето.

Вирусът на чикунгуня (CHIKV) е идентифициран в Танзания през 1952 г. и според Световната здравна организация (СЗО) е разпространен в 110 държави в Африка, Азия, Америка и Европа.

На този етап няма лечение за причиняваното от него заболяване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Четем:
    „...Защитата, осигурена от ваксината, продължава само ШЕСТ МЕСЕЦА след поставянето на дозата...“ А необратимите увреждания от нея остават за цял живот, вероятно!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари