Община Русе не знае колко точно изоставени коли има в града!

1
Инспекторите от Дирекция „Екология и транспорт“ разчитат на сигнали на граждани
Инспекторите от Дирекция „Екология и транспорт“ разчитат на сигнали на граждани Видео: БНТ 2

Повредени, стари и изоставени автомобили ръждясват между жилищните блокове и по улиците в цялата страна.

Те не само заемат пространство за паркиране, но улесняват трафикантите на крадени коли, които често се възползват от валидните им регистрационни табели, съобщава БНТ 2.

Кой трябва да санкционира собствениците и как трябва да се реши проблемът със старите коли? Дори инспекторите от Дирекция „Екология и транспорт“ към общината в Русе не знаят точно колко са към днешна дата изоставените коли в града, които трябва да бъдат репатрирани.

Служителите разчитат на сигнали на граждани и самите те ги набелязват всеки ден по улиците, но наредбите са толкова тромави, че докато се стигне до преместването на една грохнала руина, минава много време. Санкциите са от 300 до 1000 лева за физически лица и от 1500 до 5000 лева за юридически лица, но глобени за тази година все още няма. Защо?

Иван Георгиев е домоуправител на жилищна кооперация в Русе. Пред входа му има 2 коли, които ръждясват от години. Познава собственика на едната, който обаче отказва да измести автомобила си.

„Възмущава всички тук, защото е на хубаво място – на сянка, и не се ползва, а заема паркомясто“, обяснява домоуправителят.

Задълженията на стопаните са да съхраняват колите си в райони, които са тяхна, а не държавна или общинска собственост. Нарушителите се уведомяват и разполагат с 3 месеца да преместят излезлите от употреба превозни средства.

„Проверени са до настоящия момент 101 автомобила. На 40 от тях гражданите са реагирали – тоест, са преместили автомобилите си“, отчита Георги Игнатов – директор на Дирекция „Екология и транспорт“ в Община Русе.

Ако не се спази тримесечният срок, се издава заповед за принудително преместване, но се отпускат още две седмици за доброволно изпълнение. Ако и тогава собственикът не се погрижи да измести колата си, тя ще вдигната и репатрирана.

Броят на изоставените стари коли в столицата е огромен, а проблемът – още по-сериозен. На почти всеки паркинг в София има поне по две коли, които много отдавна не са в движение. В локалното платно на бул. „Андрей Сахаров“ например е паркирана завинаги дори кола с варненска регистрация. Хората от близкия блок вече не помнят откога стои пред входа им.

„Не е малко времето, след като вече е цялата в трева и клони и т.н. На пазара също има фрапиращ случай – там една кола със счупена ос и криви колела стои повече от година и половина. Имало някакви точки, по които трябвало да минат“, коментира Димитър Палашев, домоуправител.

В центъра на столицата ситуацията е направо драматична. В район „Оборище“ само в рамките на 100 метра, се издигат като паметници на нехайството 5 изоставени автомобила. Голяма част от тях вече са ограбени – от тях липсват брони, акумулатори, и всичко, което може да се открадне.

В София процедурата по премахване на изоставени автомобили е същата като в Русе и всеки град в България. Уведомените за нарушението им собственици имат три месеца за действие. Те обаче подават жалби, с което спират принудителното репатриране, а това още повече спъва разчистването на изоставените коли.

Зрителите, които ни информираха за изоставените автомобили, имат и доста рационални предложения как може да бъде решен проблемът. Един от вариантите е да се създаде единен регистър на изоставените автомобили в България. Друга мярка е санкциите на собствениците да се обвържат с административните услуги, които извършват общините. Само така можем да се надяваме, че страната ни няма да заприлича на една голяма автоморга.

Източник: БНТ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари