Обрат по спора за името на Македония
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Обрат по спора за името на Македония.
Редица анализатори помислиха, че чудото Гърция и Македония да се разберат за името на югозападната ни съседка се е случило на срещата на върха в София. Или поне – че са на финалната права.
Чудото обаче продължи три дни.
Снощи македонският премиер Зоран Заев каза, че консенсус за името Илинденска Македония вече е постигнат.
Още днес, в почивния ден, гръцкият премиер побърза да го опровергае.
По време на срещата на върха в София македонският премиер спести новото име. Съобщи го снощи в Скопие и се аргументира за историческата препратка към Илинденско – Преображенското въстание от началото на XX век. Но го нарече само Илинденско и изключи българският му характер.
„Илинденска Македония е държава и общество, за чието благополучие и развитие еднакво ангажирани бяха и македонците, и албанците, и турците, и сърбите, и влахите, и ромите, и бошняците, и всички други, които са се борили и преборили за свободна и независима Македония”, посочи Заев.
У нас идеята югозападната ни съседка да се казва Илинденска Македония не се прие добре.
„Става въпрос за едно доста грубо фалшифициране на историята. Аз съм си мислел тези войводи, с брадите, препасани с патрондаши, как биха реагирали сега, ако някой им каже, че са от друга националност, че те за такова нещо навремето очи са вадели, уши са режели… Това в рамките на шегата, разбира се”, коментира историкът проф. Иван Илчев.
„Едното е, че към датата Илинден всички македонци се самоопределят като българи, второто би могло да бъде, че г-н Заев продължава да плаща дан на тази автоцензура, която македонските политици са си наложили по отношение на България”, каза пък Искрен Веселинов от ВМРО.
Междувременно Илинденска Македония не получи подкрепа от парламентарно представените партии както в Македония, така и в Гърция.
А от кабинета на гръцкия премиер Алексис Ципрас поискаха името да съдържа географско или времево определение, както предвижда пакетът на специалния пратеник на ООН Матю Нимиц.
Така на практика преговорите се връщат към вече известните варианти.
Едва когато двете страни се договорят, е възможно Македония да получи покана за членство в НАТО.
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Божидар Божанов: ГЕРБ само се карат от екрана
Божидар Божанов: ГЕРБ само се карат от екрана
Божидар Божанов: ГЕРБ само се карат от екрана