Нямало достатъчно хора за 4-дневна работна седмица
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
В близките 10 години практиката нямало как да влезе масово в България.
Масово преминаване на българските фирми и институции към 4-дневна работна седмица е невъзможно поне в следващите 10 години заради липсата на достатъчно работна ръка. Това е позицията и на бизнеса, и на синдикатите, след като консултантска компания от Русе обяви, че е въвела 4-дневна работна седмица с 3 почивни дни и без да се намаляват заплатите на служителите.
“Има много малко възможности за въвеждането на тази практика. Русенската фирма е консултантска, а тези дейности могат да се извършат и в извънработно време да се свърши за 4 денонощия”, обясни пред “24 часа” председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Според него един от положителните ефекти е по-добрата мобилизация.
“Но това е напълно неприложимо в индустрията, където на много места се работи 7 дни в седмицата по 24 часа на 4-сменен график. В общия случай, ако се мине на 4 дневна работна седмица, това означава 20% по-ниска производителност, съответно поне 20% по-ниски доходи”, каза още Велев.
В администрацията, здравеопазването и съдебната система пък 4-дневната работна седмица щяла да означава назначаването на допълнителни хора, по-големи разходи за заплати и вдигане на данъците.
“Ние имаме недостиг на човешки ресурси и все по-често поставяме въпроса за премахване на безсмислените ограничения за извънреден труд. За 4-дневна работна седмица говорим, когато има икономическа криза, но по-добре да не стигаме дотам”, категоричен бе Велев.
Според синдикатите пък трябвало да се внимава при по-кратка работна седмица да не пострадат заплатите.
“Така както е описан, случаят от Русе изглежда привлекателен, защото не е за сметка на по-дълъг работен ден и по-ниска заплата. Не очаквам това да стане масово в България, поне не в близките 10 г., защото в момента България продължава да се обезлюдява”, обясни икономическият съветник на КТ “Подкрепа” Ваня Григорова. Тя подчерта, че в следващите години липсата на кадри ще бъде осезаема в почти всички сектори. Даде за пример, че преди време мексиканският милиардер Карлос Слим въведе в една от компаниите си 3-дневна работна седмица. “Но с 11-часов работен ден и при положение че служителят се пенсионира на 75 г. Детайлите са ключът, защото не можем да кажем, че четиридневна работна седмица е добре, ако през това време те изтощават максимално”, категорична бе Григорова.
Още преди 5 г. Международната организация по труда препоръча работната седмица да стане четиридневна. Миналата година експеримент в нова Зеландия показа, че така 78% от служителите стават по-продуктивни.
При 90% обработени протоколи: Калин Джорджеску води на...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ