Няма светлина в тунела за „Арена Бургас“
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Осем години след първата копка спортната зала е готова, ама не съвсем
През октомври месец може да честваме 8 години на един, все още, неосъществен проект.
На 20 октомври 2014 г., легендата на леката атлетика Сергей Бубка направи първа копка на величественото съоръжение „Арена Бургас“, съобщи БНР.
8 години по-късно спортната зала е готова, ама… не съвсем и не се вижда светлина в нейното бъдеще.
През изминалите летни месеци, преди да стане ясно, че ще има предсрочни избори, неколкократно са задавани въпроси на спортното министерство и негови структури. Изготвяше се задълбочен анализ, който така и не видяхме, а на отправените преди месеци въпроси към държавната структура, така и никой не отговори. Затова са отправени нови запитвания – по Закона за достъп до обществена информация.
В периода от май до август, тази година, в държавното дружество „Академика 2011“, което от 2016 г. пое проекта, е извършен одит от съответното звено на Министерството на младежта и спорта. Той е направен въз основа на документи, предоставени от самото дружество.
Ведомството припомня, че проектирането и строителството на спортната зала стартира по реда на Закона за обществените поръчки през 2014 г., когато Община Бургас сключва договор с изпълнителя ДЗЗД „Дворана“, а през 2018 г. е договорено препроектиране. Именно с това допълнително споразумение е уточнен и срок за изпълнение на строителството – 30 септември 2019 г. Който отдавна мина.
За да се осигури допълнително финансиране, през 2016 г. Община Бургас и дружеството „Академика“, което е с принципал министерството на спорта, сключват договор за сътрудничество и съвместна дейност. Спрямо него, „Академика“ ще участва във финансирането на строежа, а след въвеждането на сградата в експлоатация, залата ще премине в тяхната собственост.
С два протокола, уточняват от министерството, от края на 2019 г. и пролетта на 2020 г., е констатирано, че има голямо забавяне в строежа. Самите дейности, обаче, не са спирани по реда на Закона за устройство на територията.
При последното си посещение в Бургас, преди дни, премиерът от времето на строежа на залата, Бойко Борисов, коментира:
„Най-голямата спортна зала, най-хубавата спортна зала, прекрасно съоръжение, година и половина стои. Прекрасно съоръжение.“
Прекрасно е, но не е готово!
Неколкократно се говореше, че сградата чака т. нар. акт 16. Но към времете на посочения одит, тя няма още акт 15 – за установяване на годността за приемане на строежа, етап или част от него. Проверката на министерството не е била на място и не се е отнасяла за фактическото строителство, уточняват от ведомството. И добавят, че в договора през 2014 г. заложените пари за строителство са били малко над 37 млн. лв., а с допълнителното споразумение са увеличени с още над 18 млн. Това не включва проектиране и препроектиране.
Още пари? Не.
Според одиторите, ако се прави ново споразумение за изменение на договора във връзка с цената, това ще е нарушение на Закона за обществените поръчки. Самият одитен доклад е предаден на Агенцията за държавна финансова инспекция и до Сметната палата. Иначе, дружеството „Дворана“ има да получава близо 1 млн. лв. за извършени строителни работи, е показал още одитът.
Въпреки това, в държавния бюджет за тази година бяха гласувани още 17 млн. лв. Те са в графа „За инвестиции в изграждане на спортни обекти, в т.ч. довършване на спортна зала „Арена Бургас“. Тези разходи са включени и при актуализацията на държавния бюджет от лятото. По този случай са зададени въпроси към Министерството на финансите.
Кога ще е готова залата?
Никой не знае. От министерството посочват, че това не е обществена информация по смисъла на закона.
А ние още чакаме десетките спортни състезания и концерти на световни звезди, които да я напълнят.