НС гледа на второ четене актуализацията на държавния бюджет

0
Вчера Комисията по бюджет и финанси прие актуализацията на държавния бюджет на второ четене
Вчера Комисията по бюджет и финанси прие актуализацията на държавния бюджет на второ четене Снимка: Ани Петрова / БНР

Вчера Комисията по бюджет и финанси прие актуализацията на държавния бюджет на второ четене

Парламентът ще гледа актуализацията на държавния бюджет днес, предаде репортер на БГНЕС.

Във вторник депутатите приеха на второ четене бюджетите на Държавното обществено осигуряване и НЗОК.

Парламентът одобри окончателно от 1 юли минималната пенсия да достигне 467 лева, а максималната се покачва до 2000 лева. Минималните пенсии се повишават с 10% от 1 юли, като в тях се вкарва ковид добавката от 60 лв. и стават общо 467 лв.

Таванът на пенсиите ще бъде вдигнат още веднъж от 1 октомври - до 3400 лева, колкото е размерът на максималния осигурителен доход.

Сага минималната пенсия е 370 лв., но от началото на годината всички пенсионери взимат и бонус от 60 лв.

Бюджетната комисия в парламента пък одобри субсидирането с 25 стотинки за литър гориво за зареждане на бензин, дизел и пропан бутан. Мярката ще влезе в сила от 1 юли и ще е валидна до края на годината. Мярката ще струва 150 милиона лева на хазната.

Без никакви дебати депутатите от бюджетна комисия гласуваха на второ четене с 15 гласа "за", 0 гласа "против" и 7 "въздържали се" увеличение на държавния дълг с 3 млрд. лв. за тази година. Така за тази година таванът на новопоетия дълг се завишава от 7.3 на 10.3 млрд. лв. с актуализацията на бюджета.

Очакваше се тази корекция в бюджета да предизвика силен отпор от опозицията, която вече многократно е отправяла критика по този повод към правителството. Увеличеният дълг бе и сред мотивите за вота на недоверие.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Влиза мъж в магазин и казва на продавача:
- Дайте ми Книгата за похвали.
- Нямаме.
- Тогава си направете. Моята тъща се отрови с вашите салами!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари