Нови правомощия за ДНСК ще наказват бездействието на кметовете при незаконно строителство

0
Дирекцията за строителен контрол ще може да изисква премахване и на малки незаконни строежи
Дирекцията за строителен контрол ще може да изисква премахване и на малки незаконни строежи Снимка: БТА

Промените в Закона за устройство на територията ще затегнат контрола и ще ускорят процесите в строителството

Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) ще получи нови правомощия да издава задължителни указания към кметовете при констатирани незаконни обекти от четвърта до шеста категория. Това е част от промените в Закона за устройство на територията, внесени от депутати от групата на "Има такъв народ" (ИТН). Ако кметовете не изпълнят тези указания в посочения срок, ще им бъдат налагани глоби в размер от 1000 до 5000 лева.

Контролът над по-малките строежи преминава към ДНСК

Досега ДНСК имаше право да изисква премахване на незаконни строежи само за обекти от първа до трета категория, които включват големи инфраструктурни проекти, обществени и производствени сгради, както и високи жилищни сгради. Контролът над по-малките строежи от четвърта до шеста категория бе в ръцете на кметовете. Много често обаче, общинските администрации не предприемаха действия при констатирано незаконно строителство. С новите промени, ДНСК ще може да издава задължителни указания към кметовете с конкретен срок за изпълнение, а при неизпълнение ще се налагат глоби.

Подкрепа от коалиционните партньори

Промените в закона би следвало да срещнат подкрепата на коалиционните партньори "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и Българската социалистическа партия (БСП). Това е мярка, която беше предвидена в споразумението за съвместно управление от времето на кабинета "Петков". Слабият контрол в строителството е проблем, изтъкван от представители на всички партии в парламента.

Облекчаване на процесите за масови строежи

Промените в закона предвиждат и облекчаване на реда за съгласуване на инвестиционните проекти за масови строежи от пета категория, като жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, както и вилни сгради. В момента оценката за съответствие с различните правила се изготвя или като комплексен доклад от консултант, или се приема от експертен съвет на общинската администрация. Новите текстове предвиждат това да става само чрез комплексен доклад, което ще намали срока за съгласуване от 30 на 14 дни.

Нови правила за отпадъчните води и работните устройствени планове

Законопроектът предвижда нови правила и за заустването на битовите отпадъчни води в населени места без канализация за имоти с ниско застрояване. Ползването на водоплътни изгребни ями ще остане възможно само за малки жилищни сгради до три жилища и вилни сгради.

Друга значителна промяна е свързана с изготвянето на работни устройствени планове (РУП). Изискването за посочване на броя на етажите и формата на покривите ще отпадне, като ще останат само изискванията за максимална височина и архитектурна връзка между сградите. Според вносителите, важно е да се спазват технологичните изисквания, независимо колко етажа са вместени в посочената височина.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари